Sandomierz będzie miał swoją walutę

Z okazji rozpoczęcia tegorocznego sezonu turystycznego w Sandomierzu zadebiutuje lokalny dukat pod nazwą „Kadłubek”. Jego wartość będzie odpowiadała 5 zł.

Będzie to już druga z kolei lokalna waluta. Przed trzema laty mieszkańcy, a także turyści mogli płacić w wybranych sklepach, barach i restauracjach na terenie Starego Miasta w Sandomierzu dukatami lokalnymi pod nazwą „Goworki”.

– Ponieważ emisja „Goworków” została życzliwie przyjęta przez mieszkańców, turystów i kolekcjonerów, dlatego w tym roku zdecydowaliśmy się ponowić taką właśnie formę promocji Sandomierza poprzez kolejną emisję lokalnego dukata – informuje Ewa Kondek, zastępca burmistrza Sandomierza.

Od 1 maja do końca tego roku na terenie Sandomierza dostępny będzie dukat lokalny, który wyglądem i koncepcją nazwy nawiąże do poprzedniej emisji. Niewątpliwie będzie przypominać postać znakomitego sandomierzanina, jakim był Wincenty Kadłubek – kronikarz, kancelista i kapelan nadworny księcia Kazimierza II Sprawiedliwego.

Pierwszy kronikarz państwa polskiego związany był z kolegiatą pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sandomierzu. Potem, w latach 1208-1218, był biskupem krakowskim. Beatyfikowany w 1764 roku przez papieża Klemensa XIII. Obecnie jest patronem miasta Sandomierza i Diecezji Sandomierskiej. Dla przypomnienia tej ważnej dla historii Polski postaci, kolejny sandomierski dukat lokalny będzie nosił właśnie jego imię.

Wiadomo, że wyemitowane zostaną dwa rodzaje „Kadłubków”: obiegowe i kolekcjonerskie. Obiegowy o nominale 5, będzie ogólnodostępny dla mieszkańców i odwiedzających Sandomierz turystów. Można nim będzie nabywać towary i usługi o wartości 5 złotych. „Kadłubkami” zapłacimy w specjalnie oznakowanych sklepach, kawiarniach oraz innych punktach handlowych, które przystąpią do programu akcji promocyjnej. Wyemitowane będą także dukaty lokalne – kolekcjonerskie o nominale 50, a także w bardzo niewielkim nakładzie o nominale 500 „Kadłubków”.

foto&źródło: sandomierz.pl

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
dominika
12 lat temu

no proszę – promocja S-rza idzie z taka pompą, że aż nie do wiary . Nie dawno pisaliście o szansie w Monopolu ,teraz dukaty… pozazdościć . Choć nie jestem z tego miasta – kibicuję.
A w Tbg tylko krytyka,krytyka,wytykanie, kręcenie nosem na wszystko i o wszystko.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content