Debata w sprawie stanu tarnobrzeskiej oświaty (zdjęcia oraz relacja video HD)

Podczas czwartkowej sesji Rady Miasta, tarnobrzescy radni wysłuchali raportu dotyczącego stanu oświaty przygotowanego przez Naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia, Kultury i Sportu, Annę Czaplińską. Pani Naczelnik zaprezentowała kierunki zmian w oświacie na najbliższe cztery lata. Radni jednogłośnie przyjęli uchwałę dotyczącą zmiany liczby wicedyrektorów w szkołach.

Od 1-go września 2011 r, ustanowienie stanowiska wicedyrektora będzie możliwe w placówkach szkolnych liczących 12 oddziałów. W przypadku szkół liczących ponad 26 klas, będzie można powołać kolejnego wicedyrektora.

O krótkie streszczenie raportu poprosiliśmy panią Naczelnik Annę Czaplińską:

– Raport przedstawiał stan oświaty tarnobrzeskiej i określał kierunki zmian przewidywane na najbliższe cztery lata.

– Generalnie kierunki zmian to: racjonalizacja wydatków, zapewnienie optymalnego poziomu kształcenia oraz utrzymanie lub podniesienie efektywności oświaty przy jednoczesnym ograniczaniu kosztów miasta.(…)

– Ponieważ wydatki na oświatę w mieście zdecydowanie przewyższają subwencje otrzymywaną z budżetu państwa, generalnie miasto każdego roku dodaje do tej subwencji spory garnuszek własny, aby maksymalnie ograniczyć wydatki miasta powstało kilka propozycji m.in. najbliższy cel to zapewnienie opieki właściwej dla sześciolatków, które w przyszłym roku będą już objęte obowiązkiem szkolnym.(…)

– Kolejny element to właściwa baza lokalowa dla szkół i placówek. Tutaj pojawiły się pewne problemy, m.in. mamy na uwadze to, że część placówek nie ma właściwych warunków: poradnia psychologiczno-pedagogiczna, która mieści się w dwóch obiektach, z których jeden urąga wszelkim standardom. Kolejna sprawa, to ta, że część obiektów w zespole szkół specjalnych znajduje się w piwnicach – są to warunki, które ze względów choćby bezpieczeństwa ppoż. nie mogą być spełnione.(…)

– Kolejny warunek wiąże się z zapleczem lokalowym, np. „Rolnik” zajmuje cztery lokale – co jest niewłaściwe ze względów ekonomicznych i administracyjnych(…)

– Kolejny ważny punkt to utrzymanie właściwego stanu merytorycznego oświaty, bo nie ukrywam, tutaj będę polemizowała z wypowiedziami niektórych radnych, od kilku lat oświata tarnobrzeska jest na najwyższym poziomie zarówno w skali województwa jak i kraju – trudno tego nie podawać za fakt.(…)

– Oszczędności planujemy również w sytuacji, gdy będzie bardzo mała liczba dzieci, co przewidujemy w związku z nadchodzącym niżem demograficznym: istnieje możliwość łączenia np. szkół z przedszkolami, szkoły gimnazjalnej ze szkołami typu liceum. Istnieje możliwość z kilku budynków zrobić jeden, zracjonalizowanie kwestii dowożenia uczniów, – jeśli oczywiście taki problem się pojawi. Kolejnym pomysłem jest próba gospodarnego dzielenia tego co mamy, pozyskiwanie środków unijnych, choćby z rezerwy budżetowej na remonty.(…)

ZOBACZ WYSTĄPIENIA RADNYCH PO WYSŁUCHANIU RAPORTU

Foto&video: Piotr Morawski
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content