Uroczystość z okazji święta 3. maja na tarnobrzeskim Rynku (fotoreportaż oraz video HD)

Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. Maja rozpoczęła msza święta za ojczyznę w Kościele oo. Dominikanów. Później zgromadzeni mieszkańcy, wspólnie z władzami samorządowymi, przedstawicielami różnych instytucji i organizacji przeszli przed pomnik Bartosza Głowackiego.

– Zebraliśmy się tutaj na tarnobrzeskim Rynku, aby po raz kolejny, w wolnej Polsce, uczcić rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. To niezwykle radosne polskie święto narodowe. Wielki powód do dumy z naszych przodków, którzy potrafili wznieść się ponad podziałami i ustanowić nowatorski akt prawny – ustawę rządową regulującą ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów – mówił Prezydent Tarnobrzega, Norbert Mastalerz.

– Konstytucja 3 Maja była wielkim, dramatycznym aktem ratowania naszej Ojczyzny. Jej niepodległości, wolności obywatelskiej i dumnej tradycji. Była śmiałym krokiem do przodu, który miał wybawić Polskę z bagna anarchii i niezgody narodowej, tak aby mogła skutecznie przeciwstawić się swoim sąsiadom. Nie darmo współcześni nazywali ją Majową Jutrzenką, która miała im dać nadzieję na lepsze jutro. Czyli na silną, nowoczesną, niepodległą i sprawiedliwą Polskę. Twórcy i zwolennicy Konstytucji 3 Maja oraz ich potomkowie, takiej Polski nie doczekali. Choć wielokrotnie toczyli o nią krwawe boje. Ale my, Polacy, marzeń o silnej, niepodległej Ojczyźnie nigdy nie porzuciliśmy i w końcu, kosztem wielu istnień, wywalczyliśmy ją. Tak. Po przeszło dwustu latach spełniły się marzenia twórców Konstytucji 3 Maja. Spełniły się właśnie w naszych czasach. Tutaj i teraz – mówił Prezydent.

Po okolicznościowym przemówieniu Prezydent Tarnobrzega, w imieniu wszystkich mieszkańców, wspólnie ze swoim zastępcą Robertem Niedbałowskim i sekretarz miasta, Martą Kamysz-Turbak, złożył wiązankę przed pomnikiem Bartosza Głowackiego. Kwiaty złożył także poseł na Sejm, Mirosław Pluta, tarnobrzescy Starostowie Krzysztof Pitra i Jerzy Sudoł, a także przedstawiciele różnych instytucji i organizacji. Tarnobrzeżanie, którzy tłumnie przybyli na tarnobrzeski rynek wysłuchali krótkiego koncertu Miejskiej Orkiestry Dętej, która później przeszła ulicami miasta grając okolicznościowe pieśni.

Źródło:www. tarnobrzeg.pl

Foto&video: Piotr Morawski

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content