04.06 (sobota) Koncert jazzowy- Maciej Fortuna Trio, godz. 20

Występ tria Macieja Fortuny odbędzie się w ramach cyklu ” Sandomierz by jazz”, na Rynku Starego Miasta. Wstęp wolny.Koncert organizuje Sandomierskie Centrum Kultury.

Maciej Fortuna Trio

Idea tego projektu powstała w 2010 podczas trasy innego zespołu – Maciej Fortuna Quartet i bazuje na podobnych założeniach: trio to spotkanie trzech osobowości, trzech instrumentów, wykonawców i kompozytorów równocześnie. Koncertowa formuła i minimalne instrumentarium – perkusja, kontrabas i trąbka – dają możliwość uzyskania nowych środków wyrazu. Pozwalają też wypracować wspólne brzmienie, przy jednoczesnym zachowaniu sporej autonomii każdego z muzyków. Dzięki temu każdy koncert jest inny – autorskie utwory, które trio ma w repertuarze, są napisane tak, by dać artystom jak najwięcej miejsca na improwizację, co gwarantuje duże emocje i ogromną dawkę energetycznego jazzu na światowym poziomie.

Trębacz Maciej Fortuna to obecnie jeden z najbardziej dynamicznych jazzmanów młodego pokolenia. Skończył studia prawnicze i jazzowe – te ostatnie w klasie Piotra Wojtasika, i to z wyróżnieniem. Od 2 lat intensywnie koncertuje z różnymi składami, również międzynarodowymi (Mack Goldsbury, Stefan Weeke, Ray Blue, Frank Parker, norweski zespół Urban Tunnels), poszukując wciąż nowych środków wyrazu, jakie daje muzyka jazzowa i jej okolice. Ostatnio, pod wpływem muzyki skandynawskiej (koncerty w Norwegii i na Islandii), eksperymentuje też z brzmieniem samej trąbki. Rok 2011 rozpoczął się dla niego szczególnie – w styczniu został uznany za Nową Nadzieję przez czytelników „Jazz Forum”, chwilę po tym przyszła nominacja do Fryderyka 2011 dla debiutanckiej płyty „Lost Keys”, ukazują się także kolejne płyty, nagrane wcześniej z różnymi składami (Mack Goldsbury&The Polish Conncetion oraz Switch On Quintet).

Kontrabasista Piotr Lemańczyk to muzyk, którego nie trzeba szczególnie przedstawiać – od koncertuje jako członek wielu czołowych polskich zespołów jazzowych. Często występuje z Maciejem Sikałą, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Januszem Muniakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Adamem Pierończykiem, Jackiem Kochanem. Nawiązał też szereg kontaktów międzynarodowych – jest jedynym europejczykiem amerykańskiego zespołu Beatlejazz, współpracuje też z gwiazdami jazzu: Jerry Bergonzi, Tim Hagans, Gary Novak, Dave Kikoski i wielu inych. Wydał także cztery autorskie płyty, które zdobyły wiele pozytywnych recenzji w prasie fachowej. Ponadto brał udział w nagraniu ponad dwudziestu płyt z topowymi artystami polskiej sceny jazzowej. Należy do grona wybijających się muzyków na europejskiej scenie jazzowej.

foto&źródło: www.esceka.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content