Procesja Bożego Ciała w Tarnobrzegu (fotoreportaż)

Procesja przeszła z kościoła O.O. Dominikanów do kościoła MBNP na Serbinowie. Uroczyste procesje towarzyszą obchodom święta od XV wieku.

W Polsce Boże Ciało jest obchodzone od 1320 roku, najpierw w diecezji krakowskiej (od 1420 roku we wszystkich kościołach w kraju). Uroczystość wiąże się z przejściem procesji z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy każdym z nich jest czytana lub śpiewana Ewangelia oraz udziela się wiernym błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem na cztery strony świata.

Do dekoracji ołtarzy używa się tradycyjnie brzozy, której gałązki wierni po uroczystości zabierają do domów. Niegdyś wierzono, że płoszą one czarownice i zapobiegają urokom.

Obchody Bożego Ciała w Polsce są bardzo uroczyste. Uczestniczą w nich tłumy wiernych, niesione są sztandary i chorągwie kościelne, oprawę muzyczną często wspomagają orkiestry wojskowe lub strażackie, powszechne jest sypanie płatków kwiatów przez ubrane na biało dziewczynki idące przed monstrancją z Najświętszym Sakramentem. W oknach domów przy ulicach, którymi przechodzi procesja, umieszcza się kwiaty, obrazy świętych i symbole religijne.

foto: Arkadiusz Jeż

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mefisto
11 lat temu

Osobiście niosłem baldachim! Pięknie było! Postuluję aby w Tarnobrzegu Boże Ciało odbywało się raz na kwartał!

Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content