Oficjalne zakończenie budowy mostu w Sandomierzu (fotoreportaż oraz video HD)

Oficjalne oddanie mostu w Sandomierzu do użytku kołowego nastąpiło w środę, 29 czerwca. Pięcioprzęsłowy most ma 456 metrów długości i 14 szerokości, jedną jezdnię, ścieżkę rowerową oraz chodnik dla pieszych. Z mostu będą mogły korzystać pojazdy o ciężarze 50 ton. Koszt inwestycji wyniósł ok. 80 mln. zł.

Most w Sandomierzu powstał w systemie „projektuj i buduj”, co oznacza, że wykonawca zaprojektował i postawił obiekt. Taka formuła pozwoliła na skrócenie czasu realizacji, która w tym wypadku wyniosła 32 miesiące.

– Prace projektowe rozpoczęły się w listopadzie 2008 r. a od sierpnia 2009 r. ruszyła budowa – wyjaśnia dyrektor świętokrzyskiego oddziału GDDKiA, Ewa Sayor. – Prace zakończyły się w terminie kontraktowym, niewielkie wydłużenie spowodowała zeszłoroczna powódź, most mógł być oddany już w styczniu – dodaje.

Wspólnie ze starym obiektem nowy most stanowi dwujezdniowy fragment trasy krajowej numer 77 Lipnik – Stalowa Wola.

– Dla obu regionów świętokrzyskiego i podkarpackiego jest to bardzo ważne zadanie, łączące te dwie części Polski podzielone przez Wisłę. Ten most dla Sandomierza ma szczególne znaczenie, dlatego, że miasto jest położone po obu stronach Wisły, i jako organizm, musi funkcjonować w całości. Natężenie ruchu na starym moście było bardzo duże, ponad 20 tys. pojazdów na dobę w 2005 r- to ruch porównywalny z ruchem autostradowym. Z tego względu była konieczność budowy mostu – tłumaczy dyrektor Sayor.

– Druga sprawa to kondycja starego mostu, który powstał prawie 60 lat temu- dodaje.

KIEDY DALSZE PRACE?

Budowa nowego mostu jest częścią większego zadania, które zawiera również m.in. odbudowę starego mostu.

– Druga część projektu to odbudowa starego mostu, prawdopodobnie łącznie ze zmianą konstrukcji nośnej, i budowa tzw. ul. Lwowskiej bis, czyli równoległej to teraz zatłoczonej ul. Lwowskiej, łącznie z budową wiaduktu kolejowego nad torami, co dopiero wtedy usprawni ruch prawobrzeżnej części Sandomierza i połączy w sposób prawie bezkolizyjny i „bez korków” te dwie części miasta- wyjaśnia dyrektor Sayor.

– Realizacja może się rozpocząć do 2013 r, czekamy na decyzje finansowe, które umożliwią wszczęcie procedury przetargowej. Zadania nie ma w tegorocznym planie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad- dodaje.

Most zbudowała firma MOTA-ENGIL, nadzór prowadziła firma PROMOST CONSULTING.

foto&video: Piotr Morawski

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Sand
10 lat temu

Patrząc na zdjęcia to ilość rdzy na starym moście nie wyglada najlepiej. Beton to beton, nie zardzewieje… Ciekawe jakie ma minusy betonowy most? dużo droższy od stalowego?

Sandomierzanin
10 lat temu

Nie ma lipy 😉

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content