Oficjalne zakończenie budowy mostu w Sandomierzu (fotoreportaż oraz video HD)

Oficjalne oddanie mostu w Sandomierzu do użytku kołowego nastąpiło w środę, 29 czerwca. Pięcioprzęsłowy most ma 456 metrów długości i 14 szerokości, jedną jezdnię, ścieżkę rowerową oraz chodnik dla pieszych. Z mostu będą mogły korzystać pojazdy o ciężarze 50 ton. Koszt inwestycji wyniósł ok. 80 mln. zł.

Most w Sandomierzu powstał w systemie „projektuj i buduj”, co oznacza, że wykonawca zaprojektował i postawił obiekt. Taka formuła pozwoliła na skrócenie czasu realizacji, która w tym wypadku wyniosła 32 miesiące.

– Prace projektowe rozpoczęły się w listopadzie 2008 r. a od sierpnia 2009 r. ruszyła budowa – wyjaśnia dyrektor świętokrzyskiego oddziału GDDKiA, Ewa Sayor. – Prace zakończyły się w terminie kontraktowym, niewielkie wydłużenie spowodowała zeszłoroczna powódź, most mógł być oddany już w styczniu – dodaje.

Wspólnie ze starym obiektem nowy most stanowi dwujezdniowy fragment trasy krajowej numer 77 Lipnik – Stalowa Wola.

– Dla obu regionów świętokrzyskiego i podkarpackiego jest to bardzo ważne zadanie, łączące te dwie części Polski podzielone przez Wisłę. Ten most dla Sandomierza ma szczególne znaczenie, dlatego, że miasto jest położone po obu stronach Wisły, i jako organizm, musi funkcjonować w całości. Natężenie ruchu na starym moście było bardzo duże, ponad 20 tys. pojazdów na dobę w 2005 r- to ruch porównywalny z ruchem autostradowym. Z tego względu była konieczność budowy mostu – tłumaczy dyrektor Sayor.

– Druga sprawa to kondycja starego mostu, który powstał prawie 60 lat temu- dodaje.

KIEDY DALSZE PRACE?

Budowa nowego mostu jest częścią większego zadania, które zawiera również m.in. odbudowę starego mostu.

– Druga część projektu to odbudowa starego mostu, prawdopodobnie łącznie ze zmianą konstrukcji nośnej, i budowa tzw. ul. Lwowskiej bis, czyli równoległej to teraz zatłoczonej ul. Lwowskiej, łącznie z budową wiaduktu kolejowego nad torami, co dopiero wtedy usprawni ruch prawobrzeżnej części Sandomierza i połączy w sposób prawie bezkolizyjny i „bez korków” te dwie części miasta- wyjaśnia dyrektor Sayor.

– Realizacja może się rozpocząć do 2013 r, czekamy na decyzje finansowe, które umożliwią wszczęcie procedury przetargowej. Zadania nie ma w tegorocznym planie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad- dodaje.

Most zbudowała firma MOTA-ENGIL, nadzór prowadziła firma PROMOST CONSULTING.

foto&video: Piotr Morawski

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Sand
9 lat temu

Patrząc na zdjęcia to ilość rdzy na starym moście nie wyglada najlepiej. Beton to beton, nie zardzewieje… Ciekawe jakie ma minusy betonowy most? dużo droższy od stalowego?

Sandomierzanin
9 lat temu

Nie ma lipy 😉

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content