Jarmark Jagielloński i Festyn Rycerski w Sandomierzu (zdjęcia)

Impreza odbyła się w miniony weekend, 2-3 lipca na Rynku Starego Miasta. Przedsięwzięcie zorganizowali: Urząd Miejski, Sandomierskie Centrum Kultury oraz Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.

W sobotę, już od samego rana, kilkudziesięciu wystawców z całego kraju prezentowało artystyczne rękodzieło, a także wyroby kulinarne. Regionalne potrawy w oparciu o tradycyjne przepisy kusiły mieszkańców i turystów. Można było wypróbować między innymi chleba pieczonego na zakwasie, góralskich serów, wędlin oraz miodu pitnego. Były również rękodzieła wykonane z drewna, szkła oraz naturalnych materiałów.


Rycerze z Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej
zaprezentowali zmianę warty. Sporym zainteresowaniem cieszył się także plenerowy mecz szachowy – symultana z udziałem arcymistrza gry w szachy.

Nie zabrakło części muzycznej, na sandomierskiej scenie zagrał zespół popowo-rockowy „Karawana”, a gwiazdą wieczoru byli „Skaldowie”. Na Małym Rynku zabrzmiały między innymi takie przeboje jak: „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał”, „Dopóki jesteś”, „Prześliczna wiolonczelistka”, „Życzenia z całego serca”, czy „Medytacje wiejskiego listonosza”. Pomimo padającego deszczu, publiczność bawiła się bardzo dobrze.

W niedzielę pogoda niestety nie była łaskawa i nie zachęcała do spacerów. Mimo to na Rynku odbyła się parada wojsk Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej podczas, której niewątpliwie atrakcją była kawaleria oraz widowisko ukazujące historię sandomierskiej wojskowości od X do XVII wieku. Można było obejrzeć również uzbrojenie wojów z początków polskiej państwowości i walki rycerskie z czasów wypraw krzyżowych oraz broń i uzbrojenie rycerzy biorących udział w bitwie pod Grunwaldem.

Atrakcją były także pokazy walk na siedemnastowieczne szable, rapiery i szpady, a także pokazy musztry paradnej i bojowej muszkieterów, halabardników, pikinierów oraz rycerzy walczących mieczami dwuręcznymi. Zaprezentowano również taniec dworski.

Po południu na dziedzicu Collegium Gostomianum kawalerzyści mieli odtworzyć gonitwy husarskie. Zaplanowano również pokazy artyleryjskie i turniej łuczniczy.

foto&źródło: www.sandomierz.pl

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content