Sandomierz otrzymał ponad milion na usuwanie skutków ubiegłorocznej powodzi

Około 26 milionów złotych otrzymały samorządy województwa świętokrzyskiego na usuwanie szkód, jakie wyrządziła powódź w 2010 roku. Oficjalne spotkanie odbyło się w sandomierskim Ratuszu, w czwartek 21 lipca br. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Jerzy Miller przekazał pieniądze do 8 powiatów i 44 gmin.

Największe kwoty trafiły do powiatów: buskiego, opatowskiego, sandomierskiego i staszowskiego. Każdy z nich otrzymał po 1,2 miliona złotych. Jest to kolejna w tym roku dotacja, która została przyznana przez rząd, bowiem w lutym do województwa świętokrzyskiego trafiło ponad 25 milionów złotych.

Jak podkreślił Jerzy Miller, pieniądze trafiły do tych samorządów, które udowodniły, że są w stanie dobrze wydać pieniądze, m.in. na zniszczone drogi, mosty, kanalizacji, czy wodociągi. Większość prac podjętych po przyznaniu lutowych promes jest nie tylko wykonana, ale i rozliczona.

Szef MSWiA zapowiedział, że za około sześć tygodni, gotowa będzie symulacja komputerowa, dzięki której będzie można sprawdzić stan zagrożenia powodzią, na terenach budowlanych. Dodał, że pomimo zagrożeń powodziowych, jakie występują na terenach zalewowych, to mieszkańcy wybudowali w tych miejscach swoje domy. Program ma zapobiec takim scenariuszom i unaocznić ludziom sytuację. Symulacja zostanie przygotowana wspólnie z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej i przedstawiać będzie stan zalania danego terenu przy określonych warunkach hydrometeorologicznych oraz sytuację, w której napór wody może wytrzymać wał.

foto&źródło: UM Sandomierz

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content