Bliżej Wisły – święto piosenki żeglarskiej w Sandomierzu (zdjęcia)

Koncerty, etno-klubowe party czy też przegląd filmów o Wiśle – to część atrakcji tegorocznej imprezy żeglarskiej, pod hasłem „Dookoła Wody” Festival, która odbyła się w ostatni weekend lipca 2011 r. w Sandomierzu. Nazwa festiwalu nawiązuje do dawnych czasów, kiedy to miasto położone było w miejscu przecięcia ważnych szlaków handlowych. Wówczas dzięki flisowi do miasta przybywała muzyka z różnych stron świata i rozbrzmiewała właśnie dookoła wody.

Sandomierskie święto rozpoczęło się w piątek, 29 lipca koncertem Ballad Wodniackich i Naturalnych Brzmień na Scenie przy Studni. Wystąpili: Formacja z Trójmiasta, Natural Beat Band z towarzyszeniem Andrzeja Chochoła oraz Marek Sochacki z Sandomierza.

Po koncercie w klubie „Lapidarium” zaprezentował się Zespół Śpiewaczy z Rudy Solskiej z towarzyszeniem improwizowanej muzyki elektronicznej w wykonaniu Dariusza Makaruka, znanego z doskonałych występów u boku takich wykonawców, jak: Michał Urbaniak, Włodzimierz Kiniorski czy Gendos.

Sobotni program festiwalu pokrzyżowała deszczowa pogoda. Zaplanowane na ten dzień gry, prezentacje i zabawy rekreacyjno-ekologiczne na nadwiślańskim bulwarze, uniemożliwiał padający deszcz. Nie udało się również przeprowadzić akcji sprzątania brzegów Wisły, co miało być jednym z punktów programu ekologicznego pikniku pt.: „Nie pływam w śmieciach”.

Zaplanowane na sobotnie popołudnie przybycie uczestników I Festiwalowego Flisu Ulanów – Sandomierz – Ulanów, nastąpiło ze sporym opóźnieniem. Mimo deszczu, który towarzyszył flisakom przez całą podróż do Sandomierza, zgodnie stwierdzili, że warto było zmagać się na wodzie ze złą pogodą, by dotrzeć na festiwal.

Zgromadzonych przed sceną gości, rozgrzewała swoim występem grupa taneczno–wokalna, uczestnicząca w Sandomierskich Warsztatach Sztuk Scenicznych „Sandomiriada 2011”. Sporym zaskoczeniem było z pewnością pojawienie się w tym czasie na bulwarze uczestniczek znanego programu „You can dance – Po prostu tańcz”, które przebywały w Sandomierzu na wspomnianych warsztatach. Na szczęście tuż przed ostatnim punktem sobotniego programu pogoda powoli zaczęła się poprawiać.

Całodniowy program imprezy został zwieńczony występami artystów pod hasłem ”Rootstock – jeden brzeg wiele kultur”. Na scenie wystąpili min.: tarnobrzeski zespół Via Rei, śląscy Sąsiedzi prezentujący szanty klasyczne i tradycyjne melodie żeglarskie, ukraińsko – estońska grupa Svjata Vatra, czerpiąca inspiracje z folkloru kozackiego i krajów nadbałtyckich oraz świętokrzysko-nadwiślański zespół Kinior Sky Orkiestra z udziałem gości, którzy w swoim programie pt.: „Ludovizja” zaprezentowali muzykę eksperymentalną z pogranicza etno i jazzu. Publiczność głośno oklaskiwała wykonawców, co z pewnością było wyrazem dobrej zabawy i miłej atmosfery. Koncert poprowadzili Grzegorz Świtalski z Sandomierskiego Centrum Kultury i Mamodou Diouf, senegalski artysta zamieszkały obecnie w Polsce.

W ostatnim dniu festiwalu można było wziąć udział w wiślanym rejsie w towarzystwie praktykujących rzecznych żeglarzy, a przy okazji dowiedzieć się, co może nas spotkać podczas rzecznej wyprawy. Przewidziane były również opowieści o flisackich przygodach, zwyczajach i legendach. Natomiast sandomierskie Kino „Starówka” gościło uczestników pokazu filmów związanych z żeglugą wiślaną. Można było zobaczyć min.: film Marka Kamińskiego „Ekspedycja Wisła”, „Vistula Veneti” oraz „Książe Wisły”, jak również obejrzeć fotografie dokumentujące odbywający się od sześciu lat Królewski Flis na Wiśle.

Godna podziwu była także wystawa sztuki współczesnej kolekcji Volans, która wiosną podróżowała razem z flisakami Wisłą od Krakowa do Gdańska. Ważnym wydarzeniem festiwalowej niedzieli było również Sandomierskie Spotkanie Podróżnicze z udziałem społeczności flisackiej oraz uczestników I Festiwalowego Flisu Dookoła Wody 2011 r., którzy przy okazji pokazu filmów mogli barwnie poopowiadać o Wiśle.

Niestety i tego dnia pogoda nie dopisała. Ze względów pogodowych Płynący Festiwal Sztuk został przeniesiony do Kina „Starówka”. Na kinowej scenie wystąpił zespół White Weasels, założony podczas podróży Wisłą w towarzystwie „Damy z łasiczką”, autorstwa Ewy Ciepielewskiej. Po udanym występie grupy każdy z zebranych mógł samodzielnie wykonać własną koszulkę, umieszczając na niej logo i nazwę festiwalu przy pomocy farb i szablonów. Uczestnicy bawili się świetnie, a zaprojektowane przez nich koszulki pozostaną z pewnością miłą pamiątką.

Organizatorami tegorocznej imprezy byli: Urząd Miejski w Sandomierzu, Sandomierskie Centrum Kultury oraz Bractwo Flisackie pw. św. Barbary z Ulanowa.

foto&źródło: UM Sandomierz

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content