Czy woda w Tarnobrzegu będzie lepszej jakości?

Siarczan glinu stosowany w procesie uzdatniania wody pitnej dla Tarnobrzega zostanie wkrótce zastąpiony nowocześniejszym koagulantem. Zarząd Tarnobrzeskich Wodociągów podjął tę decyzję, mając na uwadze osiągnięcie jeszcze lepszych parametrów wody.

Technologia uzdatniania wody jest stale rozwijającą się dziedziną nauki, która wprowadza w życie nowoczesne osiągnięcia w celu uzyskiwania coraz to doskonalszych efektów. Taki postęp wymuszany jest przez oczekiwania odbiorców i prawodawstwo. Również metodyki badań laboratoryjnych pozwalają na szybsze i dokładniejsze wykrywanie wszelkich nieprawidłowości w składzie fizyko-chemicznym i mikrobiologicznym wody.

Woda surowa oczyszczana na Stacji Uzdatniania Wody w Jeziórku zawiera duże ilości żelaza, manganu, amoniaku i związków organicznych. Aby woda nadawała się do konsumpcji zostaje poddana rozbudowanemu procesowi uzdatniania. Jednym z etapów jest koagulacja zanieczyszczeń z użyciem siarczanu glinu. Jest to tradycyjny koagulant stosowany od wielu lat i spełnia on swoje zadanie.

– Mając jednak na uwadze stale rosnące oczekiwania odbiorców co do jakości wody spółka podjęła decyzję o zastąpieniu siarczanu glinu nowoczesnym koagulantem – informuje prezes zarządu Tarnobrzeskich Wodociągów Antoni Sikoń. – Naszym celem jest poprawa walorów smakowych, zapachu i barwy wody.

W drodze testów laboratoryjnych prowadzonych pod nadzorem doktora Krzysztofa Wilmańskiego z krakowskiej firmy Aqua Konsulting badaniom poddano produkty wiodących na rynku polskich firm. Ostatecznie wytypowano koagulant PAX 18 firmy Kemipol. Jego użycie dało najlepszy efekt koagulacji wody dla Tarnobrzega.

Wszystkie prace i plany wprowadzenia produktu były uzgadniane z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Tarnobrzegu, który 1 sierpnia wyraził zgodę na przeprowadzenie testów koagulacyjnych z użyciem preparatu PAX 18.

Testy nie będą miały wpływu na jakość wody wodociągowej. Podczas ich trwania prowadzony będzie ciągły monitoring wody na Stacji Uzdatniania Wody w Jeziórku oraz sieci wodociągowej przez Laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Tarnobrzegu.

Wszelkie działania uzgadniane z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Tarnobrzegu, który sprawuje nadzór nad jakością wody, a także z prezydentem Tarnobrzega. O efektach prowadzonych testów Tarnobrzeskie Wodociągi i Sanepid będą na bieżąco informować mieszkańców.

Rozpoczęcie testów planowane jest na 7 września.

info: Tarnobrzeskie Wodociągi

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content