04.10 (wtorek) Pokaz specjany jednego z najstarszych polskich elementarzy

W związku z organizacją piątej edycji imprezy – Świętokrzyskie Dni Muzeów, Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu przygotowało z tej okazji specjalny pokaz jednego z najstarszych elementarzy polskich: „Nauka ku czytaniu pisma polskiego z figurami. Przyłożone są Nabożne Modlitwy i Psalmy”, zachowany w formie ośmiu kart drukowanych dwustronnie.

Za twórców elementarzy polskich uważani są Jakub Parkosz z Żórawicy (zm.1455) i Stanisław Zaborowski (zm. 1530), którzy ustalili i uporządkowali dźwięki polskie oraz oznaczające je litery. Najdawniejszym znanym elementarzem polskim jest „Nauka krótka ku czytaniu pisma polskiego”, wydana drukiem w Królewcu około roku 1570.

Druk zachowany w Sandomierzu powstał w końcu XVI lub na początku XVII w. w drukarni Jana Karcana w Wilnie. Elementarz pozwala zapoznać się ze stosowaną w tamtym czasie metodą nauki czytania i pisania. W zachowanych kartach po literach dużych i małych następują zgłoski, a po nich teksty katechizmu. Z zachowanych dokumentów wynika, że elementarz był odnawiany w 1959 r. w pracowni konserwatorskiej Biblioteki Narodowej w Warszawie.

Wstęp do Muzeum Diecezjalnego dla dzieci i młodzieży we wtorek, 4 października br. będzie bezpłatny.

Patronat nad akcją objął Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.

foto&źródło: UM Sandomierz

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content