W Chmielowie będzie praca dla 650 osób

W Chmielowie na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej rozpoczęła się jedna z największych inwestycji w Polsce ostatnich lat. Za 450 milionów złotych firma Pilkington Automotive Poland należąca do grupy NSG wybuduje jeden z najnowocześniejszych w Europie zakładów produkcji szyb samochodowych.

W obecności wiceministra Skarbu Państwa Zdzisława Gawlika, szefów koncernu NSG oraz podkarpackich samorządowców uroczyście odsłonięto kamień upamiętniający rozpoczęcie inwestycji. Łącznie 650 miejsc pracy i znaczące wpływy do budżetu gminy, to najważniejsze korzyści dla nas – mówi Wiesław Ordon, burmistrz Nowej Dęby.

Prace przy budowie zakładu produkcji szyb samochodowych ruszyły pełną parą. Budynek powinien być gotowy w kwietniu przyszłego roku. Mniej więcej za rok powinnyśmy otwierać pierwszą linię produkcyjną, a w 2014 rozpoczniemy kolejny etap rozbudowy zakładu – mówił podczas uroczystości prezes Pilkington Automotive Poland Ryszard Jania.

Inwestycja w Chmielowie składać się będzie z trzech linii produkcyjnych i magazynu o łącznej powierzchni 65 tys. m2. Szyby samochodowe z Chmielowa dostarczane będą do głównych producentów samochodów na świecie, takich jak General Motors, Ford, Volkswagen oraz Fiat, dla którego Pilkington dostarcza np. pełen komplet szyb do produkowanego w Tychach Fiata Panda.

Dzięki inwestycji Pilkington Automotive do 2014 r. zatrudnienie znajdzie tu około 500 osób z całego regionu. Dodatkowo w firmach współpracujących z fabryką pracować będzie około 150 osób – np. pracownicy ochrony, transportu wewnętrznego, utrzymania czystości. Do pracy w fabrykach produkujących szkło niezbędna jest wykwalifikowana kadra, dlatego firma Pilkington Automotive nawiązała współpracę ze szkołami technicznymi – w tym nowodębskim Zespołem Szkół nr 2 – którym zapewni szkolenia prowadzone przez doświadczonych specjalistów. Dzięki temu młodzi absolwenci będą mieli większą szansę na znalezienie dobrej pracy, w tym również w fabrykach Pilkington.

Jak podkreślił Craig Naylor, prezydent i dyrektor generalny Grupy NSG, inwestycja w Chmielowie jest jednym z ważniejszych elementów planu strategicznego grupy NSG, zaprezentowanego jesienią ubiegłego roku. Jak zaznaczył celem firmy jest między innymi rozwój pracowników, także w nowym zakładzie w Chmielowie.

Tak duże inwestycje pokazują, że Podkarpacie jest atrakcyjnym miejscem do prowadzenia biznesu przez największe firmy, szczególnie w branży nowoczesnych technologii – podkreślił wiceminister Skarbu Państwa Zdzisław Gawlik. Jak dodał, ma nadzieję, że koncern NSG będzie swego rodzaju ambasadorem Polski i Podkarpacia zachęcającym inne firmy do lokowania swoich inwestycji w tej części Polski.

Będzie to największy zakład na terenie naszej gminy pod względem liczby zatrudnionych osób, jak również wysokości płaconych do gminy podatków – przyznaje burmistrz Wiesław Ordon – a zarazem jedna z największych inwestycji gospodarczych na Podkarpaciu i w całej Polsce. Co więcej, jak przyznaje prezes Ryszard Jania, firma nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa jeśli chodzi o inwestycje w Chmielowie.

Ostatniego słowa we wspieraniu inwestorów na ternach TSSE w Chmielowie nie powiedział także samorząd Nowej Dęby. W ciągu miesiąca zakończy się budowa ulic Strefowej biegnącej do Drogi Krajowej nr 9 a w najbliższych dniach rozpoczną się prace przy modernizacji ulic Siarkowej i Sadowej. Dzięki współpracy z firmami prowadzącymi działalność w TSSE w przyszłym roku przebudowana zostanie ulica Chemiczna a samorząd Nowej Dęby planuje także budowę parkingu na 300 miejsc wzdłuż ulic Siarkowej.

Te drogi stanowić będą najważniejszą trasę komunikacyjną dla firm w TSSE, w tym nowej fabryki Pilkingtona. To korzyść dla obu stron: lepszy dojazd sprzyja rozwojowi działalności przez firmy a to wprost przekłada się na nowe miejsca pracy i większe wpływy do budżetu gminy – podkreśla burmistrz Nowej Dęby – w konsekwencji zyskują na tym mieszkańcy.Fabryka grupy NSG to nie jedyna nowa inwestycja w Chmielowie.

Dobiega końca budowa zakładu produkcji ceramiki budowlanej, nową inwestycję realizuje także Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów z Mińska Mazowieckiego. Kolejne firmy już prowadzące działalność planują rozbudowę swoich zakładów – dodaje Wiesław Ordon – negocjujemy także z nowymi inwestorami.

foto&źródło: UMiG Nowa Dęba

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content