13.10 (czwartek) Spotkanie z Romą Ligocką w Tarnobrzegu, godz.18

Spotkanie z malarką i pisarką, autorką bestsellerów „Dziewczynka w czerwonym płaszczyku” i „Kobieta w podróży” odbędzie się w sali kameralnej Tarnobrzeskiego Domu Kultury.

Roma Ligocka- malarka i pisarka. Wielokrotnie nagradzana, przez wiele lat pracowała jako kostiumolog i scenograf w licznych europejskich teatrach, operach, także w filmie i telewizji. Roma Ligocka wydała również trzy tomy felietonów: Znajoma z lustra, Czułość i obojętność, Wszystko z miłości. Jej ostatnia książka Róża obrazy i słowa jest pięknym albumowym przewodnikiem po malarstwie Autorki.

Roma Ligocka, pochodzi z żydowskiej rodziny Abrahamenów mieszkającej od wielu pokoleń w Krakowie. Wraz z najbliższymi przeżyła likwidację getta krakowskiego-schowana w kryjówce pod sklepem z farbami. Pod przybranym nazwiskiem Ligocka, Roma wraz z matką została ukryta przez polską rodzinę.

Po wojnie studiowała malarstwo i scenografię na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pierwszą wystawę malarską artystki zorganizował Piotr Skrzynecki pod koniec lat 50-tych w „Piwnicy pod baranami”. Jej malarstwo prezentowane było w Polsce, Niemczech, Ameryce, Anglii, Szwajcarii, Austrii. Wiele jej prac znajduje się w zbiorach prywatnych w Polsce, Francji, Anglii, Izraelu, Danii, Niemczech, Włoszech i USA.

W połowie lat 60-tych Ligocka debiutowała jako dramaturg na deskach Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie, sztuką o śmierci Hemingwaya „Dwa razy południe”, po sukcesie sztuki wyjechała na festiwal do Niemiec, gdzie osiadła i mieszka do dzisiaj. Pracowała tam jako projektant kostiumów i scenografii dla show-biznesu: filmu, teatru, telewizji, reklamy, a jej prace można spotkać w wielu kolekcjach na całym świecie.

Do Krakowa przyjechała ponownie na początku lat 90-tych na Festiwal Kultury Żydowskiej i na krakowską premierę „Listy Schindlera”. W jednej z postaci filmu – dziewczynce w czerwonym płaszczyku odnalazła siebie.

To, oraz rozmowa z reżyserem, S. Spielbergiem było impulsem do napisania autobiograficznej książki „Dziewczynka w czerwonym płaszczyku” która przyniosła Romie Ligockiej prawdziwą sławę, przetłumaczona na 22 języki (ostatnio nawet na chiński), stała się międzynarodowym bestsellerem, a prawa do ekranizacji książki zostały sprzedane hollywoodzkiemu producentowi.

Powieść autorki „Tylko ja sama” zamyka osobistą trylogię, do której oprócz „Dziewczynki w czerwonym płaszczyku” należy jeszcze „Kobieta w podróży”. To zbiór krótkich opowiadań będących rozwinięciem niektórych wątków z „Dziewczynki…” i opowiadających i powojennym, emigracyjnym okresie życia autorki.

Z kolei impulsem do napisania książki „Tylko ja sama” stał się – opublikowany w prasie – artykuł i wysuwane w nim oskarżenia wobec ojca Romy – rzekomo kapo w obozie koncentracyjnym. Autorka dokonuje prywatnego śledztwa, dociera do prawdy o ojcu, jego obozowej przeszłości, rekonstruuje historię jego niesprawiedliwego oskarżenia i uwięzienia po wojnie. Drugi wątek powieści to przeżywany przez autorkę współcześnie, w wieku dojrzałym, romans.

Książki Romy Ligockiej to opowieści niezwykłej kobiety, która dzięki ogromnej sile charakteru zdołała przeciwstawić się wyrokom historii, odnaleźć szczęście i nadać swemu życiu sens. Roma Ligocka, mimo przeżytej tragedii, potrafi powiedzieć: „Życie może być piękne nawet dla kogoś, kto przeszedł piekło – a cuda się zdarzają. Mnie moje życie kiedyś podarowano, a potem sama je sobie podarowałam.”

Felietony Romy Ligockiej co miesiąc możemy przeczytać w miesięczniku „Pani”.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x