Jazzowo-funkująca „dyskusja muzyczna” czyli występ Zawodowców z ZZAJ! w Sandomierzu (fotoreportaż oraz video HD)

Fantastyczne widowisko muzyczne zaprezentował Związek Zawodowych Artystów Jazzowych czyli ZZAJ! podczas koncertu wieńczącego tegoroczny festiwal Witamina Jazz. Owoc współpracy kieleckich młodych muzyków z nestorami krajowego gatunku spod znaku „muzyki wolności” powstały w zaledwie kilka dni, był soczysty i wybornie smakował większości lub wręcz każdemu, kto sobotni wieczór spędził podczas koncertu w Sali Rycerskiej sandomierskiego zamku.

W projekcie udział bierze 10 muzyków. – To m.in. Alek Korecki, znany z projektów jazzowych ale również chociażby z Elektrycznych Gitar, Włodek Kiniorski czyli człowiek instytucja. To muzyk, który gdy tylko poruszy ręką, odwróci się – już mamy kolejny projekt, od Kinior Sky Orchestra, poprzez duety, tria, kwartety czy też solo live acty. Czegokolwiek się dotknie, płynie z tego muzyka i dobra inspiracja – wylicza w rozmowie z portalem NadWisłą24 Grzegorz Świtalski z Sandomierskiego Centrum Kultury, główny organizator Festiwalu.

– W projekcie ZZAJ! udział bierze również Bronek Duży, nazywany pierwszym puzonem Rzeczpospolitej, to profesor uczący na Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest też Bartek Wojciechowski, tzw. Bertolucci, basista, oraz grupa kieleckich młodych jazzmanów, bardzo aktywnych muzyków, posiadających wiele projektów. Pomimo, iż rozpiętość wiekowa jest tu spora, to jak powiedział Włodek Kiniorski „oni się uczą i inspirują nawzajem” – dodaje.

Muzycy skupieni wokół projektu ZZAJ! od środy pracowali w Garażu Muzycznym SCK przygotowując się do sobotniego koncertu. Rezultatem tych działań jest ponad godzinny materiał muzyczny, który miał swoją prapremierę w sobotę 26 listopada w Sandomierzu. – To nie był jednorazowy koncert, powstanie z niego płyta, będzie trasa koncertowa – wyjaśnia NW24 Grzegorz Świtalski.

– ZZAJ! czyli „jazz pisany od końca”, to nie jest typowy jazz standardowy, to jazz grany na wspak, czasem pod prąd, ale tworzą go wielkie osobowości, wielcy muzycy, którzy prezentują niespożytą, kosmiczną energię – dodaje.

Oprócz muzyki, podczas koncertu wyświetlano m.in. szkice Witkacego, do którego teorii „Czystej formy” nawiązał w dialogu z publicznością Włodzimierz Kiniorski. Pojawił się również fragment wiersza Witkacego:

„Życie nas mija

i patrzy ze śmiechem,

jak nad zagadką

stoimy bezradnie.

Jak złotą piłką

bawimy się grzechem,

czas przeklinając,

co sny nasze kradnie”

foto&video: Piotr Morawski

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content