Pierogi i barszcz przyniosły zwycięstwo kucharzom z Sandomierza

Przedstawiciele Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Sandomierzu triumfowali w X Ogólnopolskim Pokazie Stołów Wigilijnych „Gwiazdka 2011”, który 10 grudnia br. odbył się w Poznaniu. Komisja konkursowa przyznała młodym kucharzom z Sandomierza także pierwsze miejsce w kategorii potrawa wigilijna.

Młodzież z Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Sandomierzu przygotowała na pokaz w Poznaniu stół świąteczny nawiązujący do tradycji rycerskich. Na przepięknym obrusie koronkowym znalazły się jabłka z sandomierskich sadów, zastawa porcelanowa z Ćmielowa, a także krzemień pasiasty. Tło całości świątecznej oprawy stanowiły panorama Sandomierza oraz postać najsłynniejszego polskiego rycerza – Zawiszy Czarnego, który pochodził z podsandomierskiego Garbowa.

Komisja konkursowa doceniła także kunszt kulinarny młodych kucharzy z Sandomierza, przyznając im pierwsze miejsce w kategorii potrawa wigilijna. Młodzież z sandomierskiej „Marmolady” przygotowała specjalnie na tę okazję: grycoki, czyli okrągłe pierogi z grzybami i kaszą jaglaną, kulebiaczki, jabłka pieczone z bakaliami w sosie waniliowym oraz zakwaszany barszcz wigilijny z kaszą jaglaną i suszonymi grzybami.

To właśnie owa zupa najbardziej przypadła do gustu komisji konkursowej. Wszystkie te smakołyki świąteczne przygotowali: Katarzyna Dudek, Katarzyna Niezgoda, Paweł Pawlik oraz Sebastian Wnuk.

– To nasz największy sukces gastronomiczny w ostatnich latach. Poziom naprawdę był wysoki – gratulował opiekunom oraz zwycięskiej drużynie Dariusz Łuczak, dyrektor Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Sandomierzu.

Konkurs wigilijny zorganizowała Wyższa Szkoła Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu. Opiekę merytoryczną nad uczniami sprawowały nauczycielki: Urszula Chabel oraz Agata Łuczak.

Wyjazd na wigilijny konkurs kulinarny do Poznania był możliwy dzięki wsparciu ze strony samorządu miasta Sandomierza.

***

W auli Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Sandomierzu do końca tego tygodnia można jeszcze oglądać świątecznie dekorowane stoły. Jest to 17. wystawa z cyklu Uroda Świątecznego Stołu. Tematem tegorocznej edycji ekspozycji są „Bożonarodzeniowe symbole”.

info&foto: UM Sandomierz

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content