„Jak w wigilię tak przez cały rok” – sprawdź co wolno a czego nie wolno robić w wigilię

W wielu regionach Polski panowało przekonanie mówiące o tym, że „jaka Wigilia, taki cały rok”, dlatego dzień ten rządził się szczegółowymi zasadami, których przestrzeganie miało zagwarantować szczęście w nadchodzącym roku.

Słowo „wigilia” pochodzi z języka łacińskiego i oznacza czuwanie. Taki był dawniej zwyczaj w Kościele, że poprzedniego dnia przed większymi uroczystościami obowiązywał post i wierni przez całą noc oczekiwali na tę uroczystość, modląc się wspólnie.

WIGILIJNE PRZESĄDY

1. W tym dniu nie należy się sprzeczać, kłócić ani płakać, bo niezgoda i smutek będą częste w domu aż do następnej Wigilii.

2. Zachorowanie lub zranienie się zapowiada słabe zdrowie przez cały rok

3. Jeżeli Wigilię pierwszy przyjdzie lub zatelefonuje mężczyzna to szczęście dla tego domu, a jeśli kobieta-to choroba lub inne niepomyślne zdarzenie.

4. Podczas wieczerzy wigilijnej nie należy zbyt dużo mówić czy przerywać innym, aby w przyszłym roku nie kłócić się i nie wyjawiać powierzonych sekretów.

WIGILIJNE OBYCZAJE

1. Dzielenie się opłatkiem zapewnia dostatek chleba w przyszłym roku oraz symbolizuje zgodę, wybaczenie i puszczenie niepamięć wszystkich urazów.

2. Nie należy wstawać zza stołu w trakcie posiłku. Zakaz ten nie dotyczy gospodyni lub innej osoby podającej do stołu.

3. Do stołu należy siadać według starszeństwa, aby i schodzić z tego świata w takiej kolejności.

4. Liczba potraw powinna być nieparzysta.

5. Każdą potrawę należy chociażby spróbować, aby jej nie zabrakło na stole w przyszłym roku.

6. W tym dniu obowiązuje zasada: „Jak w Wigilię, tak i przez cały rok”.

Dlatego dobrze jest zabrać się rano do nieuciążliwej pracy, aby być zdrowym, rześkim i pracowitym przez cały rok. Nie należy się też przemęczać.


WIGILIJNE WRÓŻBY

1. Jeżeli chcesz się przekonać, czy w nowym roku zakochasz się, zjedz jabłko i policz pestki. Jeśli liczba pestek jest parzysta, to odpowiedź jest pozytywna, a jeśli pestek będzie więcej niż sześć, to twoje szczęście będzie podwójne.

2. Przywłaszczenie sobie jakiegoś drobiazgu przynosi szczęście przez cały rok. Oczywiście rzecz trzeba właścicielowi w jakiś sposób niepostrzeżenie podrzucić. Nie należy natomiast niczego swojego pożyczać, bo wróży to straty.

3. Wszelkie długi, w miarę możliwości, wskazane jest do Wigilii zwrócić.

4. Dobrze jest mieć podczas wieczerzy nawet drobną sumę pieniędzy, aby nie cierpieć na ich brak przez cały rok.

5. Łuski z karpia spożytego podczas wieczerzy wigilijnej, noszone w portmonetce przez cały rok, przyciągną pieniądze.

6. Ubranie bożonarodzeniowego drzewka w stosowne ozdoby gwarantuje pomyślność w wielu dziedzinach:

– jabłka symbolizują zdrowie i urodę,

– orzechy zawijane w złotko zapewniają dobrobyt i siły witalne,

– miodowe pierniki – dostatek na przyszły rok,

– opłatek umacnia miłość, zgodę i harmonię w rodzinie,

– łańcuchy wzmacniają rodzinne więzi

– lampki i bombki chronią dom od demonów i ludzkiej nieżyczliwości

– gwiazdka na czubku – to pamiątka gwiazdy betlejemskiej oraz znak mający pomagać w powrocie członków rodziny przebywających poza domem,

– dzwonki oznaczają dobre nowiny i radosne wydarzenia w rodzinie

– aniołki – to opiekunowie domu

PRZEPOWIADANIE POGODY NA PRZYSZŁY ROK

Od pasterki, czyli pierwszego dnia świąt(25 grudnia), aż do 6 stycznia, czyli święta Trzech Króli, trwa okres zwany potocznie dwunastnicą. Przez dwanaście kolejnych dni można wróżyć, jaka będzie pogoda w nadchodzących dwunastu miesiącach. A więc: 25 grudnia przepowiada pogodę na styczeń, 26 na luty, 27 na marzec, 28 na kwiecień itd.

foto: Diabetes

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Piotrek
9 lat temu

„Jak w Wigilię tak przez cały rok…” dlatego mamy coraz bardziej otyłe społeczeństwo, kilka dań w dość krótkim czasie wchłoniętych oraz na „dobitkę” kilka kawałków placka, brzuchy pękają w szwach a później mamy tak przez cały rok… oczywiście brzuchy 🙂

(#)
9 lat temu

Racja, zawsze życzymy sobie wesołych i spokojnych świąt a wprowadzamy się w ten wspaniały świąteczny nastrój ok 1-2 tygodnie wcześniej czyli: bieganie za prezentami, nerwówka co komu i za ile, zakupy na święta aby niczego nie brakło, gotowanie, pieczenie, kolejki za chlebem oraz porządki w domu… Takiej nerwówy w domu jak przed świętami to przez resztę roku nie uświadczę – dla dwóch dni praktycznie nie odchodzenia od stołu…

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x