Radni Tarnobrzega uchwalili budżet na 2012 rok

Bez głosu sprzeciwu radni uchwalili tegoroczny budżet. Najważniejsze kwoty to: dochody budżetu – 185 573 572 zł, planowane wydatki – 197 511 150 zł, dochody majątkowe – 17 108 435 zł, wydatki majątkowe – 34 038 543 zł, programy i projekty finansowane z funduszu Unii Europejskiej – 25 951 722 zł.

Podczas głosowania tylko dwóch radnych wstrzymało się od głosu. Nikt nie zagłosował przeciw. – Swój pierwszy autorski budżet nie mogę nazwać inaczej, jak bardzo trudnym budżetem. Bo miasto jest w dołku finansowym. I nie ma co zaklinać rzeczywistości, i mydlić oczu, że nie jest tak źle. Bo jest. Ale na szybkie i bezbolesne rozwiązania nie mamy co liczyć. W finansach cudów nie ma. Mówiąc o dołku, nie mogę nie wspomnieć – kto go wykopał. Bo nie byłem nim ja, tylko moi poprzednicy. Mnie przyszło płacić rachunki za  inwestycje ponad możliwości miasta, jak wiadukt kolejowy, brak reform w oświacie, bałagan i zaszłości w administrowaniu mieniem miasta. Za unikanie i wieczne odkładanie niepopularnych decyzji, za marazm, brak wizji rozwoju i tolerowanie dziadostwa. To spore rachunki – mówił podczas swojego wystąpienia na sesji Rady Miasta Prezydent Norbert Mastalerz.

Jak wyjaśniał Prezydent, aż dziesięć milionów sześćdziesiąt dwa tysiące złotych wyniosą raty kredytów i innych zobowiązań miasta, które musimy zapłacić w roku 2012. To nie wszystko. Bo aż sześć milionów sto siedemdziesiąt pięć tysięcy złotych zapłacimy z tytułu obsługi naszego zadłużenia. Razem daje to ponad szesnaście milionów złotych, które musimy przeznaczyć na raty kredytów i odsetki. To, w naszych realiach miasta niespełna 50 – tysięcznego gigantyczne kwoty.

Największe grupy wydatków w tegorocznym budżecie przedstawiają się następująco:

oświata 69,9 mln, pomoc społeczna 30,5 mln, administracja publiczna 29,2 mln, gospodarka komunalna i ochrona środowiska 12, 6 mln zł, transport i łączność (w tym inwestycje drogowe, remonty i bieżące utrzymanie dróg) – 12 mln, bezpieczeństwo i ochrona przeciwpożarowa 8,7 mln, kultura fizyczna i sport 7,3 mln, kultura 5,1 mln, ochrona zdrowia – 1,6 ml zł.

Fot. Dariusz Bajor

źródło: UM

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x