Dzisiaj koncert zespołu CETI w Sandomierzu, godz.19

Koncert zespołu CETI w ramach trasy „Ghost from the Past World” odbędzie się w sandomierskim klubie Lapidarium. Jako support zagra STOS. Bilety w cenie 20 zł, do nabycia w Centrum Informacji Turystycznej- ul. Rynek 20, w godz. 9.00-16.00, lub przed koncertem. Tel. 15 644 61 05, e-mail:informacja@sandomierz.travel

CETI – Grupa założona przez byłego wokalistę zespołu Turbo, Grzegorza Kupczyka oraz Marie „Marihuanę” Wietrzykowską (pseudo zastrzeżone prawnie) 12. października 1989 roku. Początkowo stanowiła odskocznię od muzyki na co dzień wykonywanej. Po opuszczeniu macierzystego zespołu Grzegorz całkowicie poświęcił się działalności solowej z towarzystwem zespołu CETI. Nazwę zespołu zaczerpnięto od programu poszukiwań cywilizacji pozaziemskich NASA z 1971 roku (Communication With Extraterestrial Inteligence).

Pierwsza płyta zespołu zatytułowana „Czarna róża” (1989) ukazała się na wszystkich nośnikach (LP, CD, MC reedycja OSKAR ‘2004), a gościnnie wystąpił na niej Czesław Niemen. „Na progu serca” to pierwszy wielki przebój CETI, który przez wiele tygodni okupował czołowe miejsca radiowych list przebojów. Skład grupy w tym okresie był następujący: Grzegorz Kupczyk (śpiew, gitara basowa), Marihuana (instrumenty klawiszowe), Andrzej Łysów (gitara), Jacek Jabłoński (perkusja). W późniejszym czasie do zespołu dołączył Maciej Przybylski (gitara basowa). W tym składzie zespół zrealizował materiał całej płyty oraz nagrał muzykę do filmu Andrzeja Szczygła – „Red Inter Show”.

Drugi album – „Lamiastrata” (1992 reedycja OSKAR ‘2004) – przyniósł kolejną zmianę. Za perkusją zasiadł Marcin „Mucek” Krystek. Zespół zrealizował nowy materiał oraz odbył wiele koncertów na terenie całego kraju i RFN. Solidna hardrockowa muzyka o baśniowych tekstach przyniosła ogromny sukces zespołowi. Największy przebój to utwór tytułowy, „Lamiastrata”.

Kolejna płyta to zapis koncertowy z RFN oraz Jarocina ‘92 – „Extasy ‘93”. Wspaniała realizacja, spontaniczna reakcja publiczności i doskonałe wykonanie udowodniły, iż zespół podczas koncertów jest równie sprawny jak w studio i doskonale przyjmowany przez publiczność.

W roku 1994 kolejna płyta „Rasizm” zapoczątkowała konflikt pomiędzy gitarzystą a resztą grupy, wskutek czego materiał na niej zawarty okazał się nieciekawy i niekonsekwentny. Mimo dobrej promocji i wspaniałego wydania płyta nie odniosła komercyjnego sukcesu, jednakże „Epitafium” – jeden z utworów tej publikacji, odniósł spektakularne sukcesy w środkach masowego przekazu, zdobywając drugie miejsce w telewizyjnej liście przebojów oraz pierwsze miejsca list przebojów rozgłośni radiowych.

Rok 1995 to kolejne zmiany personalne. Do zespołu dołączają Valdi Moder (git.) oraz Marcin Sauter (git. basowa). W tym składzie zespół koncertuje przez około pół roku. Powstaje również utwór zatytułowany później Koko Dżambo , będący swoistym pasterzem muzyki disco. Znalazł się on na płycie „W imię prawa” . Po sześciu miesiącach z zespołu zostaje usunięty ze skutkiem natychmiastowym Moder, a z powodów rodzinnych zespół opuszcza również Sauter. Następuje okres poszukiwań właściwych ludzi, zostaje również wydana pierwsza płyta solowa Grzegorza Kupczyka „Moje urodziny 15 – lat” będąca podsumowaniem 15 lat działalności estradowej. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Małgorzata Ostrowska i Grzegorz Stróżniak (LOMBARD), Grzegorz Skawiński (ONA, KOMBII), Marihuana (CETI). Trzy lata później ukazała się reedycja tej płyty, na której znalazł się późniejszy wielki przebój 500 mil wykorzystany jako spot reklamowy LEŻAJSK).

W 1996 do zespołu CETI dołączyli gitarzysta – Przemysław „Burza” Burzyński oraz basista – Bartek Urbaniak. W tym składzie zespół pracując wyjątkowo zgodnie i konsekwentnie zrealizował nowy materiał „W imię prawa”, który został bardzo dobrze przyjęty przez krytykę oraz fanów nowoczesnego metalu. Muzyka na tej płycie oscyluje pomiędzy White Zombie oraz Sepultura, Dream Theater. Płytę tę wydała firma Metal Mind Records, ta sama, która w latach 80. wydawała płyty Turbo w Polsce i za granicą. Tego samego roku Grzegorz Kupczyk wraz z Januszem Musielakiem nagrał muzykę dla Teatru Telewizji do sztuki pt.: „Usta Micka Jaggera”. Sztuka zajęła drugie miejsce za muzykę i scenariusz.

Zespół jest znakomicie przyjmowany przez publiczność. W plebiscycie najlepiej sprzedających się płyt Złota dwudziestka , ogłoszonym przez czasopismo Metal Hammer, album W imię prawa osiągnął wysokie, szóste miejsce, natomiast Grzegorz zajął czwarte miejsce za rok 1999 jako wokalista. W dniu 20.01.2000 odbył się koncert z okazji 20-lecia działalności artystycznej, podczas którego wystąpiły obok siebie wszystkie zespoły, w których śpiewał Grzegorz (TURBO, NON IRON, CETI). Koncert był wydarzeniem bez precedensu i został uznany za wydarzenie roku; zarejestrowany ukazał się na płycie Grzegorz Kupczyk i przyjaciele „20012000”. Pod koniec roku 2000 nakładem MMP ukazał się album „Demony czasu”, przez wielu krytyków uznany za najlepszy w dorobku grupy; świadczy o tym również wiele bardzo pozytywnych recenzji oraz ilość sprzedanych dotąd egzemplarzy.

Rok 2001 to rok sukcesów i uznania. Grzegorz otrzymał nominację do „Wodników” (wielkopolski odpowiednik „Fryderyków”) za całokształt działalności, a według Metal Hammera zajął: pierwsze miejsce jako osobowość roku; piąte miejsce jako wokalista roku; piąte miejsce album roku; czwarte miejsce „FENIKS” utwór roku; czwarte miejsce lista czytelników. Według pisma Thrashem’all: dziewiąte miejsce jako wokalista roku. W podsumowaniu roku 2001 według czytelników Metal Hammera Grzegorz jako osobowość roku pierwsze miejsce, jako muzyk roku drugie miejsce. Materiałem „Lamiastrata” i „Extasy ‘93” zainteresowali się zarówno wydawcy polscy jak i zachodni.

W roku 2001 zespół CETI nawiązał współpracę z poznańską firmą OSKAR. Efektem tego było ukazanie się (czerwiec / sierpień) reedycji wyżej wymienionych płyt uzupełnionych o unikalne nagrania audio i video. Przyjęcie kompaktowej wersji „Lamiastraty” zaskoczyło samych twórców. Z całego świata nadeszły bardzo pozytywne sygnały zarówno w postaci recenzji (True Metal Magazine / Grecja, Hellion / Niemcy), propozycji wywiadów (Malezja) jak i samego zainteresowania ze strony fanów. Dobrym przykładem jest fakt, iż tylko jeden (!) sklep muzyczny w Tokyo rozprowadził w niecałe dwa tygodnie prawie 50 egzemplarzy tego krążka!

Wrzesień 2002 – nakładem firmy fonograficznej OSKAR ukazał się singiel „Prolog” promujący kolejny materiał CETI „Shadow Of The Angel”. Nowa płyta budzi duże zainteresowanie polskich i zagranicznych firm fonograficznych.

Krążek „Shadow Of The Angel” ukazał się w kwietniu 2003 roku w innej niż planowano, ciekawszej szacie graficznej, zaprojektowanej przez Jacka Wiśniewskiego. Na płycie pojawili się goście: amerykański gitarzysta Steve Adams (Mirage) oraz Peter (wokalista zespołu Vader). Zespół CETI na zaproszenie polonii francuskiej odbywa koncerty m.in. na terenie Paryża. Wspaniałe przyjęcie przez publiczność powoduje zacieśnienie kontaktów i owocuje kolejnymi kontraktami koncertowymi na następny rok. 2003 to także okres, w którym Grzegorz na skutek niezadowolenia ze współpracy z MMP ­ opuszcza zespół TURBO. Ta wiadomość wstrząsnęła światkiem branży i była bardzo bolesna dla fanów, o czym świadczyły liczne listy, a także komentarze umieszczane przez nich na stronach zespołów CETI i Turbo. W listopadzie 2003, na prośbę członków zespołu, Grzegorz powrócił jednak do grupy, nie kryjąc mimo to niechęci wobec MMP.

Rok 2004 to czas sukcesów i wielkich zmian. 15 lutego odbył się koncert jubileuszowy z okazji 15 – lecia zespołu. Koncert został wyprzedany i stał się wielkim wydarzeniem w poznańskim światku muzycznym. Został zarejestrowany w celu wydania jako podwójny album koncertowy oraz DVD.

Po prawie dwóch latach wahań gitarzysta, Przemysław „BURZA” Burzyński, opuścił CETI. Zespół walczył o niego, jednak „zmęczenie materiału” i przekonania Burzy inklinujące w stronę kościoła wygrały. Muzycy rozstali się w zgodzie i przyjaźni. Miejsce ex-gitarzysty zajął Bartek Sadura pochodzący z Gdańska. W nowym składzie zespół zostaje bardzo dobrze przyjęty i przygotowuje się do kolejnego tournee na zachodzie oraz trasy koncertowej z zespołem VADER.

Grzegorz na przestrzeni zimy 2005 oraz 2006 zrealizował bardzo dużo projektów muzycznych takich jak: udział w solowym projekcie PETERA (VADER) Panzer X płyta Still Fist , CETI „The Best From Light Zone vol 1 z bonusowym materialem DVD, CETI „The Best From Hard Zone vol 2”, „Memories” płyta PAMĘTNIK z okazji 25 – lecia działalności art. do nagrania której Grzegorz zaprosił zespół KRUK z Dąbrowy Górniczej.

Okres lat 2003-2007 to pasmo sukcesów CETI i solowych poczynań Grzegorza. Uznany za jednego z najlepszych wokalistów w Polsce oraz za najbardziej charyzmatycznego frontmanna polskiej sceny rockowej jest zapraszany z CETI na wiele koncertów na terenie kraju i za granicą . Sukcesy koncertowe we Francji, Holandii oraz na terenie Niemiec potwierdzają klasę zespołu i wokalisty. Wspaniałe recenzje płyt CETI w Szwecji, USA, Niemczech, Francji oraz Wielkiej Brytanii.

Marzec 2007 – ukazuje się pierwsza po 4 latach studyjna płyta zatytułowana (…)perfecto mundo(…) która stanowi bardzo interesujące połączenie muzyki poważnej z muzyką heavy. Bardzo dobrze przyjęta od pierwszej chwili ukazania sie w sklepach. Na płycie gościnnie wystąpiła Sylwia Kupczyk (córka Grzegorza) która zaśpiewała wspólnie z Marihuaną partie wokaliz w utworze „Ride To Light” Jest to również czas bardzo przykry dla Fanów gdyż Grzegorz ostatecznie zdecydował się na opuszczenie zespołu TURBO całkowicie poświęcając się działalności z CETI.

Rok 2008 – CETI otrzymuje mnóstwo ofert koncertowych i ta jedna, wyjątkowa a mianowicie realizacje przedsięwzięcia artystycznego pod nazwa AKORDY SŁOW czyli Rock i Metal symfonicznie.

Koncert z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej pod batuta Adama Klocka odbyl się 9 listopada 2008 w hali OSSiR w Kaliszu. Okazał się spektakularnym wręcz sukcesem zarówno artystycznym jak i komercyjnym. Było to pierwsze w Polsce i jak dotąd jedyne tego typu przedstawienie łączące muzykę Hard & Heavy z muzyka klasyczna. Zapis dźwiękowy i video ukazał się w maju 2009 jako ekskluzywny album.

Kolejne tego typu przedstawienia z udziałem CETI to ciągłe pasmo sukcesów i nie powtarzalnych emocji.

Projekt AKORDY SLOW zostaje uznany wydarzeniem roku 2008 a entuzjastyczne przyjęcie przez publiczność i krytykę zaskoczyło nawet samych twórców.

W 2011 roku, ukazuje się album Ghost Of The Universe, który jest powrotem do klasycznego stylu – heavy metalu.

video: domicze

STOS – polski zespół thrash/heavy metalowy, powstał w 1981 roku w Jaworznie, po rozpadzie dwóch lokalnych zespołów. Początkowe kompozycje z tego okresu, od razu zdradzały fascynacje ciężkim rockiem spod znaku Black Sabbath, Nazareth, Budgie, Ufo etc. W okresie tym powstały takie utwory jak „A Ty Co?”, „Dno”, „Stąd Do Wieczności”, „Bez Słowa”, „Zmrok” i inne (w sumie około 20).

W roku 1982 zespół wyjechał na warsztaty muzyczne w Wilkasach, gdzie nagrodą za zajęcie przez nich pierwszego miejsca było pięciodniowe tournee po Wschodnich Niemczech oraz sesja nagraniowa w Polskim Radio w Katowicach. Zostały wtedy zarejestrowane trzy utwory („Straceńcy”, „Punk” oraz „A Ty Co?”). Warto wspomnieć, iż zespół występował wtedy w sześcioosobowym składzie: Mirosław Majta (wokal), Mirosław Bol (gitara), Waldemar Harwig (gitara), Waldemar Rosiak (gitara basowa), Jan Bol (perkusja) oraz Rosa.

W tym samym roku Stos aktywnie koncertował, pojawiając się między innymi na imprezie Open Rock, występując wspólnie z między innymi zespołami Kat i Omen (oba z Katowic). Pod koniec roku 1983, zespół ponownie wszedł do studia aby zarejestrować pięć utworów: „Spotkanie III Stopnia”, „Kołtuny I Szarpidruty” (utwór instrumentalny), „Zwiastun”, „Bez Słowa” oraz „Wypad”.

video: wonskiVWS

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content