Koncert karnawałowy „W stylu wiedeńskim” w TDK (fotoreportaż oraz video HD)

W Koncercie Noworocznym „W Stylu Wiedeńskim” na deskach Tarnobrzeskiego Domu Kultury wystąpiła Mielecka Orkiestra Kameralna, dyrygowana przez Franciszka Wyzgę. Słuchacze, którzy w niedzielne popołudnie zapełnili salę TDK-u do ostatniego miejsca, wysłuchali utworów nawiązujących do powitania Nowego Roku w Wiedniu m.in. J. Strauss, J. Ivanovici, J. Brams i F. Chopin.

Idea koncertów noworocznych narodziła się w Wiedniu. 1 stycznia każdego roku w Sali Koncertowej Wiedeńskiego Towarzystwa Muzycznego odbywają się koncerty, w których prezentowana jest muzyka wybitnych kompozytorów związanych ze stolicą Austrii, przede wszystkim rodzinny Straussów.

Pierwszy raz koncert wykonany był w przeddzień Nowego Roku, 31 grudnia 1939, następne – począwszy od 1 stycznia 1941 odbywały się regularnie w Nowy Rok.

Tradycyjnie wykonywane są podczas tego koncertu walc „Nad pięknym modrym Dunajem” (od 1945) i „Marsz Radetzky’ego” (od 1946[4]). Sala koncertowa przystrajana jest kwiatami dostarczanymi tradycyjnie od 1980 w darze z włoskiego miasta San Remo.

Miejsca w Filharmonii na Koncert Noworoczny rezerwowane są nie mniej niż rok naprzód; niektórzy mieszkańcy Wiednia przekazują tradycyjną rezerwację swego miejsca z pokolenia na pokolenie.

foto&video: Piotr Morawski

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content