Komers w tarnobrzeskim Gimnazjum nr 3 (fotoreportaż oraz video HD)

Uczniowie trzecich klas tarnobrzeskiego Gimnazjum nr 3 im. porucznika Józefa Sarny bawili się w ubiegłą sobotę na komersie. Zabawa zakończyła się ok godz.22.

Komers, także komersz (niem. kommers, łac. commercium) – w przeszłości tradycyjne spotkanie korporacji studenckich urządzane dawniej na uczelniach w Europie Środkowej i Wschodniej, głównie w krajach niemieckojęzycznych lub powiązanych z tym kręgiem kulturowym.

Jego charakterystyczną cechą była skrupulatnie przestrzegana obrzędowość, hierarchia członków korporacji, stroje korporacyjne, ustawienie stołów w kształcie litery U lub W. Uczestnicy pili wino lub piwo, dyskutowali, oraz śpiewali specjalnie ułożone na tę uroczystość pieśni.

W Polsce do lat 70. XX w. terminem tym określano bal maturzystów (organizowany po egzaminach), wyparty obecnie przez studniówkę (organizowaną przed egzaminami). Ostatnio terminem tym określana jest również zabawa na koniec ostatnich klas szkoły podstawowej lub gimnazjum, jak również na zakończenie studiów wyższych.

źródło: Wilkipedia

video: Piotr Morawski

foto: Piotr Morawski

foto: Rafał Rozmus

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Alicja
11 lat temu

Maturzyści takiego ładnego Poloneza czasem nawet nie tańczą, aż miło popatrzeć. Brawo.

Zenon
11 lat temu

Oj powiedziałbym, że nawet częściej niż czasem. Faktycznie bardzo ładne wykonanie przy świetnej muzyce Bartosza Chajdeckiego.

Ester
11 lat temu

Zgadzam się z wami.
Ten polonez wspaniale ewoluował i do tego ta muzyka bardzo jest dobrana. Pamiętam jak 4 lata temu tańczyłam w tej szkole poloneza, baza ta sama ale dodane zostały nowe elementy i naprawdę ten polonez jest piękny.
A maturzyści no cóż. Niestety coraz mniej przykładają się do tego by ten jeden wieczór było wszystko pięknie i z gracją. Widzę to po swoim roczniku, żeby odtańczyć i siąść do stołu. Niestety.

Gratulacje dla opiekunów artystycznych bo naprawdę świetna robota 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content