Policja apeluje – nie bądź obojętny na los bezdomnych

Okres zimowy to czas, kiedy policjanci podejmują wzmożone działania, aby pomóc tym, których życie i zdrowie może być zagrożone z powodu chłodów. Każdego roku Policja odnotowuje przypadki zgonów, których przyczyną jest nadmierne wychłodzenie organizmu. To wyjątkowo trudny okres dla osób bezdomnych, samotnych i bezradnych.

Stałą formą ochrony osób bezdomnych realizowaną przez Policję są wzmożone działania prewencyjne. Funkcjonariusze udzielają pomocy każdemu, kto jej potrzebuje. Policjanci patrolują miejsca, w których często przebywają bezdomni. Sprawdzają dworce, klatki schodowe, kanały ciepłownicze, ogródki działkowe, opuszczone budynki, skwery, zarośla oraz miejsca rzadko uczęszczane. W tych działaniach Policja współpracuje z samorządami, ośrodkami pomocy społecznej i organizacjami pozarządowymi. Funkcjonariusze nie są jednak w stanie dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy.

Dlatego zwracamy się z apelem – jeśli zauważymy człowieka leżącego na chodniku, czy śpiącego na ławce, nie pozostawajmy obojętni na los takiej osoby. Nie przechodźmy obojętnie obok kogoś, komu może grozić zamarznięcie. Wystarczy zadzwonić na telefon alarmowy 997. O osobach bezradnych, samotnych i bezdomnych potrzebujących pomocy, można także informować ośrodki pomocy społecznej.

Podkarpacki Urząd Wojewódzki uruchomił specjalną infolinię, dla osób bezdomnych z województwa podkarpackiego potrzebujących pomocy. Pod bezpłatnym numerem 987, pomoc mogą uzyskać także poszkodowani na skutek przemocy domowej. W okresie zimowym w szczególny sposób monitorowane są zjawiska przemocy w rodzinie, gdyż ucieczka z domu w tym czasie może mieć tragiczne skutki.

Na stronie internetowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, w zakładce Centrum Zarządzania Kryzysowego można również znaleźć wykazy placówek, które udzielają pomocy w takich przypadkach: środowiskowych domów samopomocy, placówek opiekuńczo – wychowawczych, placówek prowadzących dożywianie, udzielających wsparcia i domów pomocy społecznej.

Policja apeluje!

Nie bądźmy obojętni wobec osób bezdomnych, bezradnych, leżących na poboczach drogi, skwerach, przystankach.

Zwracajmy również uwagę na osoby, których zachowanie wskazuje, że mogą się znajdować w stanie nietrzeźwości.

Policjanci liczą na pomoc z Państwa strony – jeden telefon może uratować człowieka przed zamarznięciem.

źródło: Policja

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x