Koniec z tarnobrzeską stacją sandepidu?

Likwidację Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tarnobrzegu zakłada planowana restrukturyzacja powiatowych stacji na terenie województwa podkarpackiego. Przeciwko likwidacji opowiada się m.in. prezydent Tarnobrzega, który w tej sprawie wysłał pismo do Inspektora Wojewódzkiego.

Prezydent przytacza argumenty za pozostawieniem stacji oraz – co najważniejsze – proponuje Podkarpackiemu Państwowemu Wojewódzkiemu Inspektorowi Sanitarnemu – przekazanie (należących obecnie do miasta) – pomieszczeń zajmowanych przez stację.

Bo to właśnie brak własnej siedziby ma być głównym argumentem przemawiającym za likwidacją PSSE w Tarnobrzegu.

TREŚĆ PISMA

” Sz.P.

Szczepan Jędral

Podkarpacki Państwowy Wojewódzki

Inspektor Sanitarny

Z dużym zaniepokojeniem przyjąłem informację o planowanej restrukturyzacji powiatowych stacji na terenie województwa podkarpackiego, która zakłada likwidację Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tarnobrzegu.

W pełni podzielam bowiem argumenty świadczące za pozostawieniem stacji, tj:

-Działania Powiatowego Inspektora w Tarnobrzegu obejmują znaczny obszar tj. 606 km ², z liczbą mieszkańców ok. 103 tys., oraz bezpośrednio nadzorowanymi jednostkami w liczbie ok. 2000 na terenie gmin: Tarnobrzeg, Nowa Dęba, Baranów Sandomierski, Gorzyce, Grębów. Likwidacja Powiatowej Stacji w Tarnobrzegu może pozostawić tak rozległy teren bez należytego zabezpieczenia sanitarno – epidemiologicznego

-Stacja jest bardzo istotnym elementem życia publicznego w mieście i powiecie – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny jest członkiem komisji bezpieczeństwa publicznego i zarządzania kryzysowego. Udział i zaangażowanie Stacji w sytuacjach kryzysowych sprawdził się (3-krotna powódź, zanieczyszczenie sieci wodociągowych, zatrucie rtęcią, choroby zakaźne występujące endemicznie i zawleczone, zatrucia pokarmowe, zanieczyszczenia środowiskowe i inne).

-Likwidacja Stacji jest niekorzystna również ze względów społecznych, gdyż zakłóci ciągłość realizacji zadań i współpracy przede wszystkim między przedsiębiorcą a Stacją (w obecnej strukturze bliskość współpracujących z Inspekcją Sanitarną instytucji np. Państwowa Inspekcja Pracy, Inspekcja Weterynaryjna, Inspekcja Handlowa, Ochrona Środowiska i inne)

-Stacja Tarnobrzeg położona jest centralnie w stosunku do stacji sąsiednich (Stalowa Wola, Mielec, Kolbuszowa, Nisko), w bezpośrednim sąsiedztwie Oddziału Laboratoryjnego WSSE w Rzeszowie, co wpływa na ograniczenie kosztów transportu pobieranych i dowożonych do laboratorium WSSE próbek.

-Położenie centralne stacji tarnobrzeskiej niewątpliwie byłoby najkorzystniejsze patrząc na dostosowanie właściwości terytorialnej Państwowych Powiatowych Inspektorów Sanitarnych do potrzeb realizacji zadań PIS. Zwiększenie obszaru działania jednej stacji spowoduje pozostawienie bez właściwego nadzoru sanitarno – epidemiologicznego znacznej części obszaru działania i wpłynie niekorzystnie na stan sanitarny i bezpieczeństwo zdrowotne ludności. Mając na uwadze powyższe argumenty naszym zdaniem należałoby uwzględnić w strukturach organizacyjnych Inspekcji pozostawienie stacji powiatowej w Tarnobrzegu.

-Poza względami przedstawionymi powyżej należy wziąć pod uwagę również czynnik ludzki patrząc na strukturę zatrudnienia PSSE w Tarnobrzegu. W stacji pracuje 36 osób, w tym w przedziale wieku 40 -50 lat prawie ¾ załogi. Są to ludzie, którzy całą swoją karierę zawodową związali z Inspekcją Sanitarną. Szanse, że po likwidacji Stacji znajdą pracę, są prawie żadne, a więc zwiększą armię bezrobotnych naszego powiatu – a przecież ich wiedza zawodowa i doświadczenie mogłoby nadal przynosić wymierne korzyści w realizacji zadań Inspekcji Sanitarnej.

Jak dowiedziałem się, głównym argumentem przemawiającym za likwidacją PSSE w Tarnobrzegu w ocenie Wojewódzkiego Inspektora, jest brak własnej siedziby.
A że PSSE mieści się obecnie w budynku dawnej Polikliniki, który jest własnością Miasta Tarnobrzega, jako Prezydent deklaruję przekazanie (za zgodą Rady Miasta) Podkarpackiemu Państwowemu Wojewódzkiemu Inspektorowi Sanitarnemu – pomieszczeń zajmowanych przez stację.

Uprzejmie proszę o wnikliwe przeanalizowanie argumentów przemawiających za pozostawieniem PSSE w Tarnobrzegu oraz mojej propozycji przekazania pomieszczeń na jej potrzeby i zmianę założeń restrukturyzacyjnych w odniesieniu do tarnobrzeskiej stacji.

Z uszanowaniem

Norbert Mastalerz

Prezydent Miasta Tarnobrzega

Tarnobrzeg, 27.02.2012 r.”

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x