28.04 – 06.05 IX Festiwal Filmów NieZwykłych w Sandomierzu

Bohaterem kolejnej edycji Festiwalu Filmów NieZwykłych będzie Janusz Majewski – Reżyser Niezwykły 2012, który zostanie uhonorowany Koroną Sandomierską – wyróżnieniem wręczanym każdego roku wybitnej osobowości polskiego kina. Głównym punktem programu będzie retrospektywa filmów reżysera.

W programie znajdą się także filmy fabularne reprezentujące nurt kina studyjnego. Filmy, które poruszają ważne tematy współczesnego świata, skłaniają do refleksji, podtrzymują tradycję dialogu między widzem i twórcą, portretują bohaterów, którzy borykają się z codziennością, własnymi pasjami i niepokojami egzystencji.

W repertuarze nie zabraknie filmów z klasyki polskiego dokumentu, filmów animowanych oraz debiutów zrealizowanych w Studiu Filmowym im. A. Munka. „Jak szukaliśmy Lailonii”, pokaz nowego filmu Jacka Adamczaka z cyklu bajek Leszka Kołakowskiego zapoczątkuje „okrągły stół filozoficzny”. Dialog z widzami podejmie filozof i scenarzysty „14. Bajek z Królestwa LailoniiJan Zamojski.

W ramach pokazów specjalnych Projektu KinoRP odbędą się seanse zrekonstruowanych cyfrowo arcydzieł polskiej kinematografii, wśród nich premierowy pokaz „Ziemi obiecanej” Andrzeja Wajdy połączony ze spotkaniem z aktorami grającymi w filmie oraz wieczór wspomnień z filmami zmarłego niedawno mistrza polskiego kina – Janusza Morgensterna.

EDUKACYJNE SPOTKANIA Z FILMEM

Ideą festiwalu jest edukacja. Najważniejsza część programu skierowana jest do młodzieży szkolnej. Podczas dopołudniowych seansów odbędą się edukacyjne pokazy dla dzieci i młodzieży. Repertuar przygotowany zgodnie z programem nauczania i wymogami ścieżek edukacyjnych podzielony jest na bloki uwzględniające różne grupy wiekowe, dostosowany do percepcji uczniów i treści edukacyjnych omawianych w szkole.

Projekcje odbywają się w czterech grupach wiekowych: nauczanie zintegrowane, klasy IV-VI, gimnazjum, klasy ponadgimnazjalne. Seanse poprzedza prelekcja multimedialna, a nauczyciele otrzymują scenariusze lekcji, nieodzowną pomoc do przeprowadzenia zajęć w szkole.

Program jest kontynuacją prowadzonej od 11 lat Akademii Filmowej Otwórz oczy! (2008 r. Nominacja do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii Edukacja Młodego Widza)

KONFERENCJA

Dla nauczycieli języka polskiego, wiedzy o sztuce, historii, wiedzy o społeczeństwie, nauczycieli, bibliotekarzy oraz wychowawców i pedagogów szkolnych we współpracy z Centralnym Gabinetem Edukacji Filmowej zorganizowana będzie konferencja pt. „Film sprzymierzeńcem w edukacji i wychowaniu”.

Jej celem jest zapoznanie uczestników z możliwościami edukacyjnymi i wychowawczymi, jakie daje wykorzystanie filmu podczas zajęć szkolnych w korelacji ze zreformowanym programem nauczania i wykorzystaniem ścieżek edukacyjnych.

MIĘDZYNARODOWE WARSZTATY

Kolejnym elementem działań edukacyjnych jest 4. edycja warsztatów filmu animowanego Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych „Ogrody polskiej animacji”, które otrzymały w 2009 r. nominację do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii Edukacja Młodego Widza.

Dotychczasowa ogólnopolska formuła warsztatów zmienia w tym roku formułę na międzynarodową. Weźmie w nich udział młodzież klas artystycznych z Lycee Qualifiant Moulay Ismail, uczestnicy warsztatów prowadzonych w październiku 2011 przez reżysera Roberta Turło w ramach 3. edycji spotkań z filmem polskim w Królestwie Maroka pn. „Otwórz oczy na polskie kino”.

Podczas festiwalu odbędą się spotkania autorskie z twórcami, które prowadził będzie znany krytyk filmowy i teatralny, członek FIPRESCI Łukasz Maciejewski.

Festiwalowi towarzyszyć będą liczne wydarzenia artystyczne: spotkania autorskie, koncerty, wystawy, przedstawienia. Podtrzymana zostanie tradycja „Czytania dzieciom” książek przez artystów zaproszonych na festiwal.

Główna część programu, poświęcona jest szeroko rozumianej edukacji kulturalnej oraz promocji spędzania czasu wolnego w gronie rodzinnym. Propozycje skierowane nie tylko do najmłodszych odbiorców kultury, ale i do całych rodzin. Pod hasłem „Zaproś babcię i dziadka do kina!”, odbędą się specjalne pokazy w ramach ogłoszonego przez Parlament Europejski Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej.

Patronat Honorowy: Jerzy Borowski Burmistrz Sandomierza

Organizacja: Urząd Miejski w Sandomierzu, Sandomierskie Centrum Kultury

Mecenas: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Produkcja i pomysł: Camfilm Katarzyna Kubacka

źródło: UM Sandomierz

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content