Dzień Otwarty w Gimnazjum nr 1 im. Stanisława Jachowicza w Tarnobrzegu (zdjęcia)

2 marca 2012r. nasza szkoła tradycyjnie jak co roku zorganizowała Dzień Otwarty, na który zaprosiła uczniów klas szóstych tarnobrzeskich podstawówek. Przyszłoroczni gimnazjaliści tłumnie przybyli, by zobaczyć, jak wygląda szkoła i obejrzeć przygotowane dla nich różnorodne zajęcia. Spotkali się również z dyrekcją szkoły i uczestniczyli w pokazie talentów przygotowanym przez uczniów na tę okazję.

Pani dyrektor Grażyna Wianecka przywitała gości, przedstawiła bogatą ofertę edukacyjną szkoły, poinformowała o innowacyjnym programie Interblok, prowadzonym z Ministerstwem Edukacji Narodowej i Uniwersytetem Jagiellońskim, a także o programie Comenius i wyjazdach na Białe i Zielone Szkoły. Mówiła również o działających w naszym gimnazjum kołach zainteresowań i kółkach artystycznych.

ŚPIEW I BREAK DANCE

O efektach ich pracy mogli się przekonać goście oglądając program przygotowany przez szkolne talenty. I tak można było zobaczyć pokazy tańca towarzyskiego i break dance, występy szkolnego zespołu wokalnego, piękną recytację, mini koncert szkolnego zespołu rockowego, który poruszył niejedno dziewczęce serce… Dużą atrakcją był występ absolwentki Klaudii Chciuk, która zaśpiewała w duecie z naszym nauczycielem Robertem Bakalarskim.

ODWIECZNA MĄDROŚĆ LUDOWA

Po spotkaniu w sali gimnastycznej szóstoklasiści mogli uczestniczyć w przygotowanych dla nich zajęciach w salach lekcyjnych oraz obejrzeć spektakl w sali teatralnej.
Jak co roku Zespół Teatralny Gimnazjum nr 1 przygotował spektakl. Tym razem było to przedstawienie pt. Pomóż mi odnaleźć świat baśni. Scenariusz inscenizacji napisali uczniowie klas pierwszych pod kierownictwem opiekunki zespołu.

Inscenizacja skrzyła się rubasznym humorem, ludową mądrością, uniwersalnym morałem. Aktorzy wcielili się w postacie ludzkie i zwierzęce. Głównymi bohaterami spektaklu są: poczciwy Maciej, przebiegły niedźwiedź i sprawiedliwy zajączek. Oprócz nich na scenie pojawia się cała plejada rozmaitych zwierząt. Jak to w baśniach bywa, najważniejszy jest morał, który w tym spektaklu wyrażał się w przekonaniu, że nie należy być łatwowiernym, a z ludźmi nieuczciwymi i przebiegłymi trzeba umieć sobie radzić. Przedstawienie bardzo się podobało, widzowie nagrodzili je gromkimi brawami.

Goście w towarzystwie opiekunów (nauczycieli i uczniów) z „Jedynki” zwiedzali szkołę i wchodzili na zajęcia.

CHEMIA NA WESOŁO

Na zajęciach chemicznych uczniowie zobaczyli ciekawe i pomysłowe doświadczenia. Przekonali się, że chemia nie jest taka straszna, a może być nawet zabawna. Młodzież dowiedziała się, jak można rozpalić ogień bez użycia zapałek, stworzyć ogród chemiczny z pięknym roślinkami, co to jest „mineralny kameleon”, z czego można zrobić kolorową pianę („lokomotywę”), czy zawsze banknot włożony w płomień palnika ulegnie spaleniu, itd. itp.

Gimnazjaliści wcielając się w rolę chemicznych magików i prezentując wspomniane sztuczki, wywarli duże wrażenie na młodszych koleżankach i kolegach.


CIEKAWOSTKI ZE SZKOCJI

„Odkrywamy Szkocję” – to kolejne zajęcia, tym razem z języka angielskiego.
Gimnazjaliści zaprezentowali ciekawostki dotyczące geografii, kultury i tradycji Szkocji, wykonali popularną szkocką piosenkę „Auld Lang Syne” oraz tradycyjny taniec szkocki „Highland barn Dance”, największą atrakcję programu prezentowanego przez uczniów ubranych w narodowe stroje szkockie zwane „kilts”. Odbył się także quiz podsumowujący zajęcia.


NIE TAKI NIEMIECKI STRASZNY…

„Język niemiecki nie taki obcy” – to hasło przyświecało zajęciom z języka niemieckiego. Uczestniczyły w nich klasy szóste, które nie uczą się jeszcze tego języka. „Zabawy z językiem niemieckim” były jednak możliwe dzięki internacjonalizmom. Uczniowie rozwiązywali quiz wiedzy o krajach niemieckojęzycznych i wraz z uczniami klas drugich naszej szkoły mogli w kilku zabawach nauczyć się wybranych wyrażeń i słów oraz obejrzeć prace projektowe wykonane przez gimnazjalistów.

OD PITAGORASA DO MCDONALDS

„Ach ten Pitagoras”! Któż nie słyszał o tym starożytnym matematyku! Właśnie o jego twierdzeniu była mowa na lekcji matematyki. Uczniowie klas szóstych poznali jedno z ważniejszych twierdzeń matematycznych. Dodatkowo obejrzeli wesołą prezentację multimedialną, która przeniosła ich w Krainę Trójkolandii. Na koniec zajęć chętni uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące trójkątów prostokątnych i omawianego  twierdzenia.

„Matematyka królową nauk” – przekonał się o tym bohater przedstawienia „Dlaczego warto uczyć się matematyki”. Jego celem tego było uświadomienie szóstoklasistom, że życie bez matematyki i stosowania jej prawideł może zamienić się w koszmar.

Treścią sztuki były zabawne perypetie życia młodego człowieka, ucznia gimnazjum, którego pasja życiowa to nieustanny pobyt w restauracjach Mc Donaldsa, a ostatnią rzeczą, do której można by go nakłonić, była chęć poznania i przyswojenia sobie wiedzy matematycznej. Nasz bohater w pewnym momencie swojej drogi życiowej, gdy znalazł się na „ostrym zakręcie”, doszedł jednak do wniosku, że niemożliwe jest takie dalsze beztroskie i konsumpcyjne życie i zawrócił z niej wkraczając na właściwą ścieżkę wytyczoną już przed wiekami przez mistrza Pitagorasa.


CUDZE CHWALICIE…

Na Dzień Otwarty gimnazjaliści przygotowali także lekcję o regionalizmie. Zajęcia nosiły tytuł: „Zwyczaje i obrzędy lasowiackie”. Lekcja miała na celu przybliżenie szóstoklasistom zagadnień dotyczących tradycji i kultury lasowiackiej naszego regionu. Na początek przedstawiono prezentację multimedialną o tej tematyce. Później przyszedł czas na inscenizację o szkolnictwie sprzed stu lat. Uczniowie ubrani w tradycyjne stroje lasowiackie, pokazali sposób nauczania dzieci w dawnych szkołach zimowych. Na zakończenie zorganizowano quiz wiedzy o Lasowiakach.

Swoje drzwi otworzyła również Szkolna Izba Regionalna. Wyeksponowanie jej zbiorów dopełniło lekcję o kulturze lasowiackiej. W trakcie spotkania w Izbie Regionalnej szóstoklasiści „zwiedzili” wnętrze chałupy lasowiackiej z XIX w. Zapoznali się także z charakterem stroju Lasowiaków, odpowiadali na pytania w mini konkursie przygotowanym przez uczniów. Na koniec wszyscy otrzymali przepisy z kuchni lasowiackiej. To spotkanie okazało się bardzo interesujące i pouczające.

CZAS NA PLASTYKĘ

„Rozwijajmy talenty plastyczne” – to myśl przewodnia warsztatów plastycznych, podczas których uczniowie klas VI poznali sztukę ozdabiania przedmiotów codziennych metodą decoupage. Polega ona na przyklejaniu na odpowiednio spreparowanej powierzchni wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej.

Uczestnicy zajęć dowiedzieli się, jak stosować poszczególne materiały, jak przygotować przedmioty do ich metamorfozy, jak malować i wykańczać prace. Sztuka ta daje nieograniczone możliwości zdobienia i sprawia wiele przyjemności. Podczas warsztatów panowała twórcza atmosfera. Uczniowie krok po kroku wykonywali swe prace. Część teoretyczna i praktyczna były prowadzone metodą warsztatową.

POLSKI Z SZYMBORSKĄ

„Cud, tylko się rozejrzeć, wszechobecny świat” – to cytat z wiersza Wisławy Szymborskiej. Nie ma jej wśród nas, ale pozostawiła po sobie wiele wierszy, które zmuszają do myślenia i refleksji. Na lekcji języka polskiego uczniowie przekonali się, dlaczego tak wiele osób ubolewało nad śmiercią naszej noblistki. Zapoznali się z wierszem „Klucz”. Ukazana w nim sytuacja zgubienia klucza stałą się okazją do rozmowy na temat znaczenia miłości w życiu człowieka. Uczestnicy szukali związków frazeologicznych ze słowem „miłość” i cytatów o miłości.

MŁODZI DZIENNIKARZE

Co to jest publicystyka, dziennikarstwo i jakimi cechami powinien się charakteryzować prawdziwy dziennikarz mogli się dowiedzieć uczestnicy warsztatów dziennikarskich. Mieli możliwość zapoznać się także z formami dziennikarskimi i spróbować swoich sił w pisaniu notatki prasowej. Dowiedzieli się, jak powinna wyglądać taka notatka, by była interesująca i chwytliwa.

Szóstoklasiści pracowali na zajęciach bardzo aktywnie. Powstały niepowtarzalne notatki, które zostaną opracowane przez szkolne kółko dziennikarskie i umieszczone wkrótce na stronie internetowej szkoły.

S.O.S. DLA AFRYKI

Afryka to kontynent, który kojarzy się albo z dziką przyrodą, albo z ludzką tragedią. Celem prezentacji „Dzieci na krańcu Afryki” było ukazanie nie tylko wielkiego zróżnicowania kulturowego mieszkańców Republiki Południowej Afryki, ale także ich ciekawego życia.

Uczniowie opowiadając o życiu dzieci w RPA, starali się zmienić ich wizerunek przekazywany przez stacje telewizyjne i udowodnić, że mimo licznych trudności, codzienność może dawać  im  szczęście, nawet jeśli żyją na ulicy. Prezentacja ta stanowiła  też część programu realizowanego już od września w naszej szkole pt. „S.O.S. dla Afryki”.

Każdy uczestnik Dnia Otwartego otrzymał miłą niespodziankę, która będzie mu przypominała wizytę w murach Gimnazjum nr 1.

CZAS DLA RODZICÓW

Po południu o godz. 16.30. gościli w naszej szkole rodzice. Spotkanie przebiegło w miłej rodzinnej atmosferze. Rodzice przyszłych gimnazjalistów poznali dyrekcję szkoły, mieli możliwość zadawania pytań, wysłuchali krótkiego programu artystycznego, zwiedzili budynek, zobaczyli, jak on wygląda wewnątrz, uczestniczyli w lekcji z regionalizmu przeprowadzonej przy użyciu nowoczesnych środków dydaktycznych.

Goście „Jedynki” mieli możliwość poznania szkoły i jej dorobku, przy tym dobrze się bawili. Dzień Otwarty przeszedł już do historii, ale mamy nadzieję, że na długo pozostanie w pamięci tych, którzy mieli możliwość w nim uczestniczyć.

foto&info: Dorota Ziętek

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x