Być jak Messi – w najbliższy wtorek trening pokazowy Coerver Coaching w Tarnobrzegu!

We wtorek 13.03 o 17.30 w szkole podstawowej nr 10 w Tarnobrzegu odbędzie się trening pokazowy,który będzie prezentacją nauki gry w piłkę nożną metodą Coerver Coaching. Efektem ma być utworzenie pierwszej grupy chłopców trenującej tą metodą, na co dzień ćwiczących w KS Siarka Tarnobrzeg.

Coerver Coaching jest skoncentrowany na rozwoju indywidualnych umiejętności zawodników oraz gier w małych grupach (tzw. small-group play), szczególnie podczas pierwszych lat nauki gry w piłkę nożną. Program bazuje na założeniu, że gra zespołowa składa się z ciągu interakcji pomiędzy dwoma, trzema lub czterema zawodnikami w różnych częściach boiska. W powiązaniu ze sobą tworzą one grę całego zespołu.

Coerver Coaching bazuje na fundamentalnym przekonaniu, że jakikolwiek system gry czy jakakolwiek drużyna jest tak dobra jak indywidualności, które ją tworzą. Sednem metody Coerver Coaching jest mistrzowskie panowanie nad piłką (Ball Mastery). Wszystkie inne aspekty gry, od przyjęcia i podania piłki aż po grę zespołową, zależą od tego podstawowego elementu.

Metoda nauczania Coerver Coaching jest reprezentowana przez Piramidę Rozwoju Zawodnika (Pyramid of Player Development). Składa się ona z sześciu bloków, z których podstawowym jest tzw. Ball Mastery (mistrzowskie panowanie nad piłką) mający ogromny wpływ na rozwój pozostałych bloków. Piramida Rozwoju Zawodnika nie działa na zasadzie drabiny, gdzie aby wejść na wyższy szczebel należy opanować w stopniu mistrzowskim obecny poziom. Wszystkie bloki stanowią integralną całość i ogólny rozwój zawodnika polega na podnoszeniu umiejętności indywidualnych oraz technik opisywanych w każdym z bloków.

Ball Mastery (Mistrzowskie panowanie nad piłką)– ćwiczenia, w których każdy zawodnik wykonuje z piłką indywidualne ćwiczenia używając obu nóg.

Receiving & Passing (Przyjęcie i podanie)- ćwiczenie rozwijające u zawodników tzw. pierwszy kontakt z piłką, który jest bardzo istotny na wszystkich poziomach gry oraz ćwiczenia kładące nacisk na dokładne i kreatywne podania.

Moves (1 v 1) (Poruszanie się, gra 1 na 1)- ćwiczenia i gry uczące wygrywania pojedynków indywidualnych, pozwalających na stworzenie na boisku wolnej przestrzeni.

Speed (Szybkość)- ćwiczenia i gry wpływające na poprawienie przyspieszenia, biegu z piłką i bez piłki oraz zmiany tempa biegu.

Finishing (Wykańczanie akcji)- ćwiczenia i gry uczące techniki oraz zachowań instynktownych podczas gry, głównie w sytuacjach pod bramką przeciwnika.

Group Attack (Zespołowa gra ofensywna)- ćwiczenia i gry rozwijające umiejętności gry kombinacyjnej w małych grupach z naciskiem na szybki atak.

Jak powstał system Coerver Coaching?

Wiel Coerver to były znakomity holenderski piłkarz i trener, który w 1974 roku doprowadził Feyenoord Rotterdam do triumfu w Pucharze UEFA. Właśnie w latach 70-tych stał się pionierem innowacyjnego programu rozwoju umiejętności młodych piłkarzy, czym zapracował na opinię wizjonera futbolu. Coerver wpadł na pomysł, że naśladowanie przez dzieci kocich ruchów Brazylijczyka Rivelino czy pomysłowości Holendra Johanna Cruyffa wcale nie musi być zabawą. Stwierdził, że wzorowanie się na najlepszych może wykreować superpiłkarza.

Opracowany przez Coervera program szkolenia koncentrował się początkowo na nauczaniu mistrzowskiego panowania nad piłką (tzw. ball mastery) oraz na rozwijaniu umiejętności gry 1 na 1, polegający właśnie na naśladowaniu zagrań wybitnych zawodników (np. Ferenca Puskasa, Stanley’a Matthews’a, czy wspomnianych Rivelino i Cruyffa, a w późniejszym okresie Maradony). Następnie program został rozszerzony o wszystkie aspekty indywidualnej i zespołowej gry ofensywnej tworząc kompleksową, sześcioblokową Piramidę Rozwoju Zawodnika. Zestaw ćwiczeń wciąż ewoluuje. Dzieciaki nie chcą już wzorować się na Maradonie, dziś na topie jest Messi czy Christiano Ronaldo.

W 1985 do Coervera dołączyli Alfred Galustian, który obecnie przewodzi międzynarodowemu projektowi Coerver Coaching oraz były szkocki piłkarz Charlie Cooke, obecnie dyrektor Coerver Coaching na terenie Ameryki Północnej i Południowej. Galustian z dużą starannością wybrał regionalnych dyrektorów, których zadaniem jest nadzorowanie programu Coerver Coaching na całym świecie.

W rezultacie Coerver Coaching stał się jednym z najwyżej ocenianych programów nauczanie piłki nożnej na świecie. Obecnie to globalna sieć obejmująca szkółki piłkarskie od Stanów Zjednoczonych po Japonię, obozy, programy szkoleniowe w Realu Madryt, AC Milan, całej Premier League, czy Francuskiej Federacji Piłkarskiej , oraz materiały edukacyjne. W Polsce, w wyniku podpisanej właśnie umowy z Coerver International, oficjalnie i na prawach wyłączności metodę tę w procesie szkolenia dzieci i młodzieży wykorzystywać będzie Wizard Football Academy, z prawem udostępniania na terytorium kraju.

foto&info: www.coerver.pl

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content