Otwarcie wystawy pt.”Jacek i Rafał Malczewscy” w Sandomierzu (fotoreportaż oraz video)

Otwarcie wystawy prezentującej obrazy Jacka Malczewskiego i jego syna Rafała odbyło się w sobotę 17 marca w sandomierskim Muzeum Okręgowym. Ekspozycja przygotowana przy współpracy Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu potrwa do lipca br.

Po edycji radomskiej i gdańskiej wystawa pt. „Jacek i Rafał Malczewscy” zagościła w sandomierskim Zamku. Kustoszem wystawy jest Katarzyna Posiadała, wieloletni pracownik Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Ponieważ osią w twórczości Jacka Malczewskiego był człowiek, na wystawie prezentowanych jest wiele portretów rodziny artysty, jak również 18 autoportretów wielkiego malarza. Na wystawie nie zabrakło również scen symbolicznych, a wśród nich jednego z najwybitniejszych obrazów Malczewskiego ” Zatrutej studni z Chimerą”.

Twórczość syna Jacka, Rafała jest odmienna, część ekspozycji stanowią obrazy o tematyce urbanistyczno-przemysłowej, przedstawiające Czarny Śląsk w okresie międzywojennym. Perełką wystawy jest obraz prezentujący sandomierski Rynek, namalowany przez artystę w 1938 r.

video: Piotr Morawski

foto: Agnieszka Nycz


Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Malanowski
9 lat temu

Wreszcie jakaś informacja dla ludzi bo od tych sportowych newsów można się pociąć na drobne kawałki! Szkoda tylko, że otwarcie się odbyło a nie odbędzie ale to w sumie pikuś bp ważniejsze jest, że wystawa jest za miedzą i można ją zobaczyć.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content