Spotkanie z Jakubem Palaczem w tarnobrzeskim Gimnazjum nr.1 (zdjęcia)

Z okazji Święta Teatru tarnobrzeskie Gimnazjum nr1 zorganizowało spotkanie z reżyserem Jakubem Palaczem, byłym uczniem „Jedynki”. Obok wspomnień i rozmowy Jakub poprowadził warsztaty teatralne z uczniami.

„TEATR JEST PRANIEM SUMIENIA” – Sławomir Mrożek

Pod takim hasłem 27.03.2012r. w Gimnazjum nr 1 w Tarnobrzegu odbyło się niezwykłe spotkanie z aktorem Jakubem Palaczem, absolwentem „Jedynki”.

„Pisze sztuki, reżyseruje, śpiewa, gra na bębnach, pianinie i gitarze elektrycznej, można go znać z widzenia, z teatru, Internetu, mniej z telewizji, jego sztukę „Dzieci energii” przetłumaczono na trzy języki, jest założycielem teatru Eloe Theater of Noise, zagrał króla Edypa w Wiedniu po niemiecku, uczestnik programu „wyprawa Robinson”, reżyser spektaklu „McBETH”. Aktor filmowy i teatralny, dramaturg i performer” – tak prowadzący przedstawili gościa.

WSPOMNIENIA

Już na początku spotkania ze sprawą wspomnień gimnazjaliści przenieśli się do czasów, kiedy aktor uczęszczał tu do szkoły i codziennie przemierzał drogę przez ulice Tarnobrzega, by dotrzeć na Jachowicza 4. Przyznał, że miejsce to jest bardzo ważne dla niego. A przez pedagogów został zapamiętany jako „ uczeń ambitny, inteligentny, krytyczny w stosunku do siebie, kolegów, śmiało formujący swe poglądy, bardzo sprawiedliwy”. Na pewno te cechy charakteru pomogły mu w jego drodze życiowej.

EDUKACJA

Nasz gość edukował się w Liceum Społecznym im. Hetmana Tarnowskiego, potem w PWST w Krakowie, którą ukończył w 1999 roku. Poproszony przez uczniów o dokończenie zdania: „Gdybym mógł jeszcze raz wybrać swoją drogę w życiu, to…”, odpowiedział: „Wybrałbym PWST w Krakowie”. Podkreślił, że w życiu najważniejsze jest działanie i wyznaczenie sobie celu. Nie można być „uzależnionym” od ciągłego zdobywania sukcesu, bo tego od człowieka oczekuje otoczenie. Trzeba być po prostu sobą i właśnie siebie realizować.

ŻYCIOWA DROGA

Potem na podstawie krótkiej prezentacji i wypowiedzi aktora można było prześledzić jego dalsze losy i drogę artystyczną. Szczególnie dużo uwagi poświęcono teatrowi Eloe Theater of Noise, założonemu przez aktora w 2001r.

CENNE WSKAZÓWKI

Druga część spotkania przeznaczona była na warsztaty. Najpierw uczniowie zaprezentowali inscenizację afrykańskiej bajki. Następnie mieli możliwość (dzięki wskazówkom Jakuba) poprawić swoją dykcję. Aktor zwrócił uwagę, że jakość wymawiania jest ważna nie tylko w teatrze czy w filmie, ale w codziennych sytuacjach, a nasz język, bogaty w samogłoski, daje możliwość wspaniałej komunikacji. Zaprezentował kilka praktycznych ćwiczeń dykcyjnych, które bardzo spodobały się widowni.

CZAS NA PYTANIA

W trakcie rozmowy padały także pytania o plany na najbliższą przyszłość, o udział aktora w życiu artystycznym Tarnobrzega i o jego współpracę z naszą szkołą, a także o opinię na temat tak wszechobecnych seriali i o jego gusta muzyczne.

PIĘKNA LEKCJA

Spotkanie było dla uczniów „Jedynki” nie tylko wielką przyjemnością, ale także wspaniałą lekcją o teatrze i o życiu… To prawdziwy zaszczyt gościć tak znakomitego absolwenta.

Bohater spotkania na zakończenie podzielił się z nami swoimi planami. Na przełomie czerwca i lipca planuje z przyjaciółmi, również absolwentami tarnobrzeskiej „Jedynki”, nakręcić film o Tarnobrzegu z czasów swojej młodości. Wspomnienia mają dotyczyć czasów szkolnych. Osadzone będą w miejscach bliskich naszemu absolwentowi, a także ważnych dla jego przyjaciół. Szczególnie atrakcyjna, wręcz elektryzująca miłośników teatru i filmu, okazała się propozycja aktora, który obiecał zaangażowanie młodzieży z naszej szkoły przy powstawaniu tego dokumentu.

Czekamy więc z niecierpliwością na kolejne spotkanie!

tekst: D. Ziętek

foto: Krzysztof Watracz


Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Malyboss
9 lat temu

Czy ktoś jeszcze pamięta, jak Kuba dał się we znaki tarnobrzeskiej Straży Miejskiej? Było trochę zamieszania wtedy…

:D
9 lat temu

Winko za szkołą? Prawie każdy ma to na sumieniu 🙂 Malyboss w swojej kartotece ma zapiski wydarzeń nawet z przed 20 lat, teraz będzie trząsł okolicą 😀

wacek
9 lat temu

Pamiętam Palacza z programu-bezludna wyspa czy jakoś tak i nie mam o nim najlepszego zdania, zachowywał sie tam jak oststni burak

soundbastard
9 lat temu
Reply to  wacek

Czy możesz określić jakoś bliżej to zachowanie…w ramach przypomnienia oczywiście…

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content