Obraz księcia Józefa Poniatowskiego wzbogacił zbiory muzeum w Dzikowie

Do zbiorów Muzeum Historycznego miasta Tarnobrzega trafił niedawno cenny obraz z I połowy XIX wieku przedstawiający moment śmierci księcia Józefa Poniatowskiego w bitwie narodów pod Lipskiem w roku 1813. Powiększyła się również biblioteka zamku dzięki darowi przekazanemu przez Zakład Narodowy im.Ossolińskich we Wrocławiu.

Książę Józef Poniatowski był ukochanym bratankiem ostatniego króla polskiego Stanisława Augusta. Początkowo szokujący współczesnych swoim trybem życia, za sprawą wielkich talentów wojskowych i dokonań na wielu polach bitew, został marszałkiem Francji, wiernym do końca sojusznikiem cesarza Napoleona, oraz Naczelnym Wodzem wojsk polskich w czasach Księstwa Warszawskiego. Podczas wspomnianej bitwy pod Lipskiem książę utonął w nurtach Elstery; wkrótce w wielkimi honorami przynależnymi bohaterowi narodowemu ciało księcia pochowano w krypcie św. Leonarda w katedrze wawelskiej.

Podczas wojny polsko – austriackiej w 1809 roku książę Józef doskonale prowadził kampanię. Kwaterował wtedy w Trześni pod Sandomierzem. Dwór, w którym kwaterował, był potem przeniesiony do Tarnobrzega. Na zamku w Dzikowie do 1945 roku przechowywano biurko księcia „Pepi” – po dokonaniu niezbędnych prac konserwatorskich wróci ono do jednej z komnat.

Trafi tam również pozyskany właśnie obraz. Jest on dziełem nieznanego autora. Przedstawia moment, gdy spłoszony bitewnym zgiełkiem koń jest tuż nad nurtem rzeki, której fale niebawem przyniosą śmierć królewskiemu bratankowi.
Na większości portretów książę Józef był przedstawiany jako przystojny, urodziwy mężczyzna o czarnych, kędzierzawych włosach. W rzeczywistości Poniatowski dosyć wcześnie wyłysiał i publicznie pokazywał się (i portretował) w gustownej peruczce. Na pozyskanym obrazie książę został przedstawiony tak, jak naprawdę wyglądał.

DAR OSSOLINEUM DLA BIBLIOTEKI ZAMKOWEJ

W marcu do zamku w Dzikowie trafiło około 350 książek pochodzących z XVIII, XIX i początków XX wieku. Książki te ofiarował, na prośbę dyrekcji tarnobrzeskiego Muzeum, Zakład Narodowy im.Ossolińskich we Wrocławiu.

Po opracowaniu i skatalogowaniu wypełnią one półki szaf biblioteki zamkowej, zaprojektowanych w latach 30-tych XIX wieku przez F.M.Lanciego. Wydawnictwa podarowane przez wrocławskie Ossolineum to książki autorów polskich, francuskich i niemieckich, nierzadko w pięknych, efektownych oprawach. Są wśród nich wspomnienia sławnych Polaków (np. marszałka Sejmu Czteroletniego Stanisława Małachowskiego) i cenne prace czołowych historyków polskich XIX wieku (np. Józefa Szujskiego).
Warto dodać, że jest to już drugi taki dar dla odtwarzanej biblioteki zamkowej. Pierwszy MHmT otrzymało od Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie.

foto&źródło: Muzeum Historyczne miasta Tarnobrzega

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x