„Zapiski oficera Armii Czerwonej” w TDK (fotoreportaż)

Spektakl na motywach powieści Sergiusza Piaseckiego wystawiony został w Tarnobrzeskim Domu Kultury w ubiegły wtorek 17 kwietnia. W postać lejtnata Michaiła Zubowa wcielił się aktor rzeszowskiego teatru im. Wandy Siemaszkowej Marek Kępiński.

Lejtnat Michaił Zubow wkracza 22 września 1939 roku z armią rosyjską do Wilna. Mający o sobie niezwykle wysokie zdanie Michaił – oficer sowiecki i członek Komsomołu, to w rzeczywistości prosty poddany propagandowej indoktrynacji, żołnierz z kołchozu spod Moskwy, wielbiciel Stalina, który po zajęciu 17 września 1939 r. przez Sowietów części Polski , próbuje pogodzić oficjalną komunistyczną propagandę z zastaną na Kresach rzeczywistością.

W zależności od obowiązujących w danym momencie sojuszy, oprócz Stalina wielbi też jego sojuszników, najpierw Hitlera, a potem przywódców państw alianckich.

Powieść jest psychologicznym rysem typowego przedstawiciela mentalności sowieckiej w czasach stalinowskich, który nie potrafi zdobyć się na samodzielne myślenie, o zmechanizowanym i opartym na strachu posłuszeństwie ideologii bolszewickiej oraz nienawiści do wyimaginowanych „burżuazyjnych” wrogów. Przedstawia również obraz sytuacji ludności polskiej na Wileńszczyźnie i Grodzieńszczyźnie w latach II wojny światowej.

foto: Piotr Morawski

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
truskawka
9 lat temu

Byłam, widziałam, polecam.

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content