Obchody Dnia Ziemi w Tarnobrzegu (fotoreportaż oraz video HD)

Tarnobrzescy bębniarze, Uncle D i Nowe Brzmienia oraz zespół Czerwie zagrali w ramach koncertu z okazji Dnia Ziemi w Tarnobrzegu. Impreza zorganizowana przez Stowarzyszenie Tripanacja i Tarnobrzeski Dom Kultury odbyła się na placu przy fontannie przed Urzędem Miasta.

Z ideą obchodzonego na całym świecie Dnia Ziemi jako pierwszy wystąpił w 1969 r. John McConnell, na konferencji UNESCO dotyczącej środowiska naturalnego. Pierwszy raz Dzień Ziemi ogłosił 21 marca burmistrz San Francisco, Joseph Alioto w 1970 r.

W styczniu 1970 r. działacze ruchów proekologicznych postanowili nazwać organizowane 22 kwietnia akcje Dniem Ziemi. Sukces tego pomysłu stał się zaczynem corocznych obchodów, które wypromował Gaylord Nelson, amerykański senator wspierający ochronę środowiska. Nelson postanowił wykorzystać działalność studentów z okresu lat 70., aby nadać akcji nową jakość.

W latach 70. aktywność polityczna studentów budziła żywe zainteresowanie mediów. W odpowiedzi na te działania powstał swoisty ruch oddolnego poparcia. W efekcie ponad 20 milionów młodych ludzi wzięło udział w szeregu akcji na terenie całych Stanów Zjednoczonych. W roku 1970 w obchodach Dnia Ziemi brali udział studenci z dwóch tysięcy uczelni oraz dziesięciu tysięcy szkół. Nawet Kongres Stanów Zjednoczonych zawiesił w tym dniu obrady, gdyż większość pracowników wybrała się na obchody.

Ideę Dnia Ziemi poparł sekretarz generalny ONZ, U Thant. 26 lutego 1971 r. podpisał proklamację, gdzie wyznaczył równonoc wiosenną jako moment, w którym Narody Zjednoczone obchodzą Dzień Ziemi. W momencie, kiedy Słońce przechodzi w znak zodiaku Baran, w siedzibie ONZ w Nowym Jorku rozbrzmiewa Dzwon Pokoju. Ma to zwykle miejsce 20 lub 21 marca.

Dzień Ziemi na świecie obchodzony jest w okresie równonocy wiosennej na Półkuli Północnej oraz w czasie równonocy jesiennej na Półkuli Południowej, ponieważ równonoc wiosenna w starożytnych kulturach rolniczych wiązała się ze świętem rodzącego się życia. Współcześnie podkreśla się, że jest to dzień swoistej równowagi mogącej pomóc w odrzuceniu wzajemnych różnic między ludźmi odmiennych ras i religii. Niezależnie od wyznawanej wiary czy przynależności etnicznej, wszyscy przedstawiciele homo sapiens dzielą między siebie tę samą planetę, która według organizatorów Dnia Ziemi jest naszym wspólnym dobrem.

Idea Dnia Ziemi dotarła do Polski dopiero po 1989 roku. Pierwsze obchody odbyły się w Warszawie w roku 1990. Dzięki upadkowi komunizmu, Polacy mogli włączyć się w międzynarodowe celebrowanie Dnia Ziemi. Obchodom towarzyszyły liczne spotkania, wykłady, dyskusje z udziałem polityków i działaczy ekologicznych, zajęcia plastyczne dla dzieci, koncerty oraz zabawy. W Polsce bardziej popularna stała się data 22 kwietnia – ze względu na kapryśną aurę, która często zniechęcała w marcu do udziału w imprezach plenerowych.

źródło: Dzikie Życie

foto&video: Piotr Morawski

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content