Wystawa malarstwa Beksińskiego „Mroki podświadomości” – do 2 września w sandomierskim zamku

Sandomierska wystawa obrazów Beksińskiego zorganizowana przez Muzeum Historyczne w Sanoku, prezentuje dzieła wczesnego, fantastycznego nurtu z przełomu lat 70 i 80 (fryz dolny) oraz z ostatniego okresu, namalowane ok. 2000 roku (fryz górny). Łącznie to 21 obrazów olejnych na płycie pilśniowej. Wystawa potrwa do 2 września br.

Obrazy nie są podpisane, ponieważ artysta nigdy nie nadawał tytułów, uznając dowolność interpretacji tego, co objawia się nie oczom, a duszy widza.

Zdzisław Beksiński (24.02.1929 Sanok – 21.02.2005 Warszawa)- absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej (1952). Jeden z najwybitniejszych polskich malarzy współczesnych, rysownik, rzeźbiarz, fotografik i artysta posługujący się grafiką komputerową.

Swoją drogę artystyczną rozpoczął od czarno-białej fotografii i rysunku, jednak to twórczość malarska przyniosła mu największe sukcesy i sławę; zalicza się do grona popularnych i cenionych twórców w Polsce i uznanych na świecie malarzy podejmujących tematy nasycone refleksjami temporalnymi i wanitatywnymi (przemyślenia na tle egzystencjalnym, związane z poznaniem, czasem, przemijaniem, śmiertelnością).

Poprzez cykl wystaw indywidualnych organizowanych w latach 80 i początku lat 90 XX w., jego sztukę poznała Europa Zachodnia i daleka Japonia; w Paryżu istniała galeria Beksińskiego, a kilkadziesiąt obrazów weszło do stałej ekspozycji w prywatnym muzeum sztuki europejskich krajów wschodnich w Osace.

Twórczość Beksińskiego, metaforyczna, w całości podporządkowana naturze psychologicznej, uznawana jest za największe objawienie sztuki współczesnej. W malarstwie pozostał wierny figuracji, zarówno we wczesnym okresie, kiedy groźny i tajemniczy świat jego obrazów zbliżał się do fantastyki i wizjonerstwa (okres „fantastyczny” lub „barokowy”), jak i w późniejszym, bardziej syntetycznym (ograniczającym motywy) i materializującym wizje nacechowane łagodniejszą dramaturgią (okres „gotycki”). Po 2000 roku, prócz malarstwa i rysunku, tworzył kompozycje w technice komputerowej.

W czasie, kiedy Beksiński mógł mieć już poczucie artystycznego spełnienia, jako człowiek sukcesu, który zajął miejsce wśród największych w dziejach sztuki polskiej – jego życie i droga twórcza, zostały gwałtownie przerwane; w 2005 roku artysta został zamordowany w swoim warszawskim mieszkaniu.

Cały dorobek artystyczny i majątek Beksińskiego, zgodnie z jego zapisem testamentowym, trafił do rodzinnego Sanoka, do zbiorów Muzeum Historycznego. Duża część zgromadzonej kolekcji, liczącej kilka tysięcy obrazów, reliefów, rzeźb, rysunków, grafik i fotografii, od maja 2012 roku jest udostępniona dla zwiedzających, w ramach utworzonej w Muzeum Historycznym w Sanoku, stałej Galerii Zdzisława Beksińskiego.

źródło: UM Sandomierz

Produkty bankowe dla dzieci – czy warto z ich korzystać?

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content