Tarnobrzescy Strzelcy zapraszają do udziału w marszu do Konar – niedziela 20. maja

Związek Strzelecki „Strzelec” zaprasza wszystkich, którzy identyfikują się z patriotycznymi wzorcami naszych przodków do udziału w Marszu Szlakiem Walk Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego po Ziemi Sandomierskiej „Konary”.

Wśród wielu miejscowości w Polsce o tej nazwie wyróżniają się w świadomości pokolenia wychowanego w międzywojniu Konary, położne opodal Klimontowa. Tu bowiem, na rozległej wyżynie nad Koprzywianką rozegrała się w dniach 16 – 23 maja 1915 roku chlubna bitwa dla odrodzonego w postaci legionów Wojska Polskiego.

Nazwa „Bitwa pod Konarami” wzięła się stąd, iż w tej właśnie wsi znajdowały się głównie pozycje wyjściowe naszych wojsk dowodzonych przez późniejszego marszałka Józefa Piłsudskiego. Konary później stały się symbolem całej bitwy, chociaż boje, potyczki toczyły się na polach, łąkach, w zagajnikach, wąwozach kilku wiosek. Tu tworzyła się legenda legionowego czynu, legenda Józefa Piłsudskiego. Nawet w pogrzebowym wierszu wspomina konarskie boje poeta Roman Woynicz – Horoszkiewicz:

„Szarą czapkę strzelecką, dano Mu do trumny,

widziały ją Konary, Tarłów, Kostiuchnówka,

i dziwnie się zgodziły – Krzyż Virtuti dumny

i ta prosta, żołnierska, siwa maciejówka…”

Źródło: J. Myjak „Konary”; Staszów, listopad 1988

Dla upamiętnienia czynu legionowego tarnobrzescy Strzelcy organizują każdego roku Marsz Szlakiem Walk Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego po Ziemi Sandomierskiej „Konary”. Wszyscy, którzy identyfikują się z patriotycznymi wzorcami naszych przodków mogą wyruszyć na szlak razem z nami.

Historia Marszów do Konar nierozerwalnie związana jest z działalnością tarnobrzeskiego „Strzelca”. To właśnie z inicjatywy członków tutejszego oddziału w roku 1996 zapadła decyzja o corocznym organizowaniu marszu upamiętniającego Walki Legionów na Ziemi Sandomierskiej. Sama idea nasunęła się po doświadczeniach wyniesionych przez tarnobrzeskich Strzelców zdobytych w roku 1994 podczas III Marszu Legionów Radom – Laski oraz w roku 1995 w trakcie uczestnictwa w Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej Kraków – Kielce.

Trasa marszu:

I Etap: Tarnobrzeg – Koprzywnica – Klimontów – Góry Pęchowskie (cmentarz legionistów) – ok. 40 km.

II Etap: Marsz po Górach Pęchowskich z metą w miejscowości Konary.

III Etap: Powrót autobusem do miejscowości Tarnobrzeg.

info: Strzelcy

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content