189 drzew zostanie wyciętych w ramach modernizacji parku dzikowskiego

Do 100 tysięcy złotych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska otrzyma tarnobrzeski samorząd na wykonanie prac pielęgnacyjnych w parku dzikowskim. Pierwszy etap prac przewiduje m.in.usunięcie 189 drzew.

W l.70 XVIII w równolegle z przebudową zamku urządzono w jego otoczeniu park krajobrazowy z wieloma rzadkimi okazami egzotycznych drzew i roślin. Obecny jego stan nie przypomina tego, co zostało zaprowadzone w początkach XIX wieku, a co odnotowały jeszcze plany katastralne sporządzone w 2 połowie tegoż wieku i na początku XX. Z wielu relacji wynika, że interesujący drzewostan został w znacznym stopniu zniszczony przez żołnierzy Armii Czerwonej jesienią 1944 r, a co jeszcze pozostało zniszczył huragan z 1958 r.

W rezultacie na całym obszarze założenia parkowego do dzis przetrwało zaledwie kilka drzew pamiętających czasy świetności rezydencji, większość zaś tych, które obecnie wypełniają przestrzeń, to rośliny nie mające więcej niż 60 lat. Znaczna ich część to samosiejki nie powtarzające nawet nie tylko historycznego układu drzewostanu ale rosnące tam, gdzie z całą pewnością nigdy ich nie było (np. w fosie zamkowej).

Pierwszy etap projektu pt. „Utrzymanie i zachowanie drzewostanu na terenie Zabytkowego Parku Tarnowskich na Dzikowie w Tarnobrzegu” zakłada usunięcie 189 drzew oraz cztery zakresy prac pielęgnacyjnych.

Ze względu na zabytkowy charakter Parku Dzikowskiego zakłada się wykonanie prac pielęgnacyjnych oraz wycinki metodą alpinistyczną bez użycia podnośnika koszowego. Prace przy drzewostanie przeprowadzone zostaną zgodnie z „Planem gospodarki drzewostanem”, opracowanym na zlecenie Gminy Tarnobrzeg.

Zakłada on etapowanie prac na okres pięciu lat, z czego na pierwsze trzy lata przypadają specjalistyczne prace pielęgnacyjne drzewostanu, a na pozostałe dwa lata – prace utrzymaniowe.

Pierwszy etap przewiduje usunięcie 189 drzew oraz cztery zakresy prac pielęgnacyjnych:

I. specjalistyczne zabiegi pielęgnacyjne (46 drzew):

cięcia sanitarne i formujące, właściwe oczyszczenie, uformowanie i zabezpieczenie krawędzi ran oraz ubytków wgłębnych drewna jednym z dostępnych preparatów, zastosowanie wiązań lub podpór w przypadku drzew o zaburzonej statyce,

II.podstawowe zabiegi pielęgnacyjne (57 drzew) – prace przy kasztanowcach białych mające na celu redukcję szkodliwego oddziaływania szrotówka kasztanowcowiaczka – owijanie pni opaskami z folii ogrodniczej, pokrytymi Lasolepem i dyspenserem feromonowym oraz jesienne wygrabianie i spalanie opadłych liści,

III. trzebież selektywna (0,73 ha) – dotyczy krzewów i grup drzew do 10 lat, obejmuje selekcję wybranych drzew lub krzewów w aspekcie zdrowotnym i kompozycyjno-historycznym,

IV. frezowanie karpin (224 szt.) – usuwanie widocznych części karpin drzew pozostałych po usunięciu drzew w latach ubiegłych oraz usuniętych podczas prac bieżących za pomocą frezarek do pni wraz z przykryciem pozostałości warstwą humusu i obsianiem mieszanką trawnikową.

info: dr Adam Wójcik-Łużycki w Problemy Konserwatorskie Zamku w Dzikowie, UM Tarnobrzeg

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x