Sandomierski szpital przyjazny kombatantom

Szpital Powiatowy w Sandomierzu oraz kilka przychodni w powiecie sandomierskim włączyło się do Świętokrzyskiego Programu „Przychodnie i szpitale przyjazne kombatantom”. Porozumienie pomiędzy Wojewódzką Radą Kombatantów i Osób Represjonowanych a placówkami przystępującymi do programu zostało podpisane w ubiegłym tygodniu.

Na podstawie porozumień przedstawiciele zakładów ochrony zdrowia zadeklarowali przyznanie kombatantom i osobom represjonowanym pierwszeństwa w dostępie do świadczeń zdrowotnych oraz zobowiązali się do umieszczenia w gabinetach, pracowniach, poczekalniach itd. czytelnej i łatwo dostępnej informacji graficznej o tym prawie.

– Trochę zapomnieliśmy o tym, co jesteśmy winni kombatantom. Wdzięczność w stosunku do nich powinna przejawiać się chociażby w tym, że przepuszczamy ich bez kolejki – stwierdził Janusz Sikorski, dyrektor Szpitala Powiatowego w Sandomierzu.

PRZEPISY SWOJE, ŻYCIE SWOJE

Istniejące przepisy prawa gwarantują kombatantom szczególne uprawnienia, które w praktyce, w większości placówek służby zdrowia nie są przestrzegane. Stąd środowiska współpracujące z kombatantami postanowiły przypomnieć o potrzebach tych osób i przysługujących im udogodnieniach. Prócz tego zasady zgodne z tradycją i nakazem moralnym mówią o szczególnym szacunku dla tych, którzy z poświęceniem walczyli o wolną i niepodległą Polskę.

Do Świętokrzyskiego Programu „Przychodnie i szpitale przyjazne kombatantom” przystąpili: Szpital Powiatowy w Sandomierzu, Centrum Medyczne „Rokitek” przy ulicy Rokitek w Sandomierzu, Przychodnia Medycyny Pracy i Medycyny Rodzinnej „Medical” przy ulicy Dobkiewicza w Sandomierzu, Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Familia” przy ulicy Marynarskiej w Sandomierzu, Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Zdrowie” przy ulicy Opatowskiej w Sandomierzu, Gabinet Medycyny Rodzinnej w Goźlicach w gminie Klimontów oraz Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Samborcu.

PROGRAM DOSTĘPNY DLA WSZYSTKICH

Program ma charakter otwarty, więc mogą do niego przystępować – na zasadach dobrowolności – inne placówki ochrony zdrowia, działające na terenie województwa świętokrzyskiego, niezależnie od organu założycielskiego lub statusu prawnego. Do tej pory w województwie świętokrzyskim porozumienia z Wojewódzką Radą Kombatantów i Osób Represjonowanych dotyczące programu „Szpitale i przychodnie przyjazne kombatantom” zawarło około 70 placówek.

foto&źródło: UM Sandomierz

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content