Ponad 10 tys. pierogów ulepiono z okazji tegorocznej „Pierogarni” (fotoreportaż)

Około 10 tys.500 pierogów ulepiły przedstawicielki 18 sołectw z okazji 5 edycji festynu rekreacyjno-kulturalnego „Pierogarnia”. Impreza zorganizowana przez Stowarzyszenie Aktywnej Społeczności w Świniarach Starych, wójta gminy Łoniów oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Łoniowie odbyła się w ubiegłą niedzielę.

Wydarzenie ma jeden podstawowy cel, podtrzymanie tradycji kulinarnych ziemi łoniowskiej. Na apel organizatorów odpowiedziało aż 18 sołectw, których przedstawicielki, przy niewielkiej pomocy panów prezentowały smaczne pierożki. W tym roku dominowały tradycyjne ruskie, z mięsem czy z kapustą i grzybami, na słodko z truskawkami i jagodami, choć nie zabrakło mniej popularnych, jak choćby z nadzieniem brokułowym, szpinakowym lub ze śliwką kaliformijską. Wszystkie pierogi prezentowały się tak wyśmienicie, iż komisja konkursowa przyznała każdej uczestniczce pierwsze miejsce. Wszyscy również pojadą na wycieczkę ufundowaną przez Szymona Kołacza wójta Łoniowa.

Obok atrakcji kulinarnych organizatorzy przygotowali również atrakcje „duchowe”, na scenie przy nowym budynku gminy Łoniów wystąpił wielokrotnie nagradzany zespół ludowy z Cygan, do tańca zaś grał zespół Brothers Band oraz dj Piotr.

POMOC DZIECIOM

„Pierogarnia” to nie tylko dobre jedzenie i tańce, organizatorzy przygotowali również loterię fantową z której dochód przeznaczony był na sfinasowanie wyjazdu wakacyjnego dla dzieci z rodzin ubogich. Kupować losy było więc warto, w dodatku można było wylosować cenne nagrody m.in. wycieczkę do Wiednia na którą już jutro wraz z małżonkiem pojedzie pani Maria z Tarnobrzega, posiadaczka 5 losów.

RZUT WAŁKIEM NA ODLEGŁOŚĆ

W sportowej części festynu pobijano rekord w rzucie wałkiem na odległość. Ponieważ wałek ważył ok.5 kg, Piotr Chmiel, organizator tej części imprezy do udziału w zabawie zaprosił całe rodziny. Zawody wygrała rodzina państwa Ordon z rekordem gminy 18m i 90 cm., II miejsce zajęło państwo Giza – 18m 20 cm, trzeci zaś byli Jędrzejewcy z rezultatem 16 m. Poza konkursem odbyło się bicie rekordu indywidualnego, w których triumfował pan Jędrzejewski, rzucając wałkiem na odległość 10 m, tuż za nim sklasyfikowany został pan Urbański – 9 m i 20 cm, ostatnie miejsce na podium przypadło zaś panu Chmielowi – 8 m i 70 cm.

Jak zawsze przy okazji tego typu imprez, nie mogło zabraknąć wesołego miasteczka, czy kramów, na których okoliczni mieszkańcy prezentowali swoje wyroby.

Organizatorzy dziękują sponsorom (tym jawnym i tym, którzy postanowili zachować anonimowość) za pomoc, oraz zapraszają wszystkich za rok.

tekst: Piotr Chmiel

foto: Marcin Maj

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
kicia
8 lat temu

mniam…

Tinky Winky
8 lat temu

zamienił bym wszystkie edycje Dni Tarnobrzega za te pierogi!

Tomek
8 lat temu

uuuu grube ciasto widzę na zdjęciach, mi pierożki bardziej smakują na cieniutkim cieście, w handlu i gastronomi niespotykanym. Miód malina rozpływające się w ustach.

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x