„Góra serc” w Dymitrowie Dużym z nową figurą (fotoreportaż)

Uroczystości poświęcenia figury Matki Boskiej Łaskawej wraz z Godłem Polski umieszczonej na „Górze Serc” w Dymitrowie Dużym odbyły się w ubiegłą sobotę. Ceremonia została połączona wraz z Drugim Światowym Zjazdem Rodu Machowiczów.

„Trzy kilometry na południe od Baranowa Sandomierskiego, w Dymitrowie Dużym, można zobaczyć kopiec o wysokości 18m. W miejscu tym znajdował się dawniej kościół. Parafia pod wezwaniem św. Katarzyny Dziewicy istniała w Dymitrowie już w XIII wieku. Kościółek jednak popadł w ruinę a jego pozostałości pochłonęła woda po tym, gdy Wisła zmieniła koryto. Podobno niektórzy do dziś słyszą spod rozlewiska ciche bicie dzwonu!” Na upamiętnienie tego miejsca został usypany kopiec wraz z przyległym placem zwanym Sursum Corda.

Zjazd rodzinny został zorganizowany z inicjatywy księdza Andrzeja Machowicza proboszcza z Baranowa Sandomierskiego. Wszyscy zgromadzeni mogli podziwiać widowisko historyczne „ Koronacja Bolesława Chrobrego ”, przygotowane przez ekipę rycerską z Gniezna oraz koncert orkiestry dętej OSP Dominikowice.

tekst&foto: Tomasz Młyniec

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Summer
11 lat temu

podoba mi się zdjęcie nr 68 na którym obok Maryji zawsze dziewicy stoją cztery pomponiary.
W związku z tym pytom: czy my już som amerykany czy wciąż słowiany?

Obserwator
11 lat temu
Reply to  Summer

Myślę, że to czy stoją tam 'pomponiary’, czy normalne osoby nie ma nic do tego. Żyjemy w wolnej XXIw. Polsce! Nie robią nic złego, a wręcz na tej imprezie zrobiły baardzo dobrze, że przybyły, bo rozbawiły „szlachtę”. Po Twojej opinii widać, że jesteś zakompleksionym burakiem, osobą bez gustu i nie mającą pojęcia o organizacji tak owych imprez. Jeśli się nie znasz, to lepiej się nie wypowiadaj.

Popieracz obserwatora
11 lat temu

Oprócz tego poprawna POLSZCZYZNA się kłania!

Postaw mi kawę na buycoffee.to
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content