„Góra serc” w Dymitrowie Dużym z nową figurą (fotoreportaż)

Uroczystości poświęcenia figury Matki Boskiej Łaskawej wraz z Godłem Polski umieszczonej na „Górze Serc” w Dymitrowie Dużym odbyły się w ubiegłą sobotę. Ceremonia została połączona wraz z Drugim Światowym Zjazdem Rodu Machowiczów.

„Trzy kilometry na południe od Baranowa Sandomierskiego, w Dymitrowie Dużym, można zobaczyć kopiec o wysokości 18m. W miejscu tym znajdował się dawniej kościół. Parafia pod wezwaniem św. Katarzyny Dziewicy istniała w Dymitrowie już w XIII wieku. Kościółek jednak popadł w ruinę a jego pozostałości pochłonęła woda po tym, gdy Wisła zmieniła koryto. Podobno niektórzy do dziś słyszą spod rozlewiska ciche bicie dzwonu!” Na upamiętnienie tego miejsca został usypany kopiec wraz z przyległym placem zwanym Sursum Corda.

Zjazd rodzinny został zorganizowany z inicjatywy księdza Andrzeja Machowicza proboszcza z Baranowa Sandomierskiego. Wszyscy zgromadzeni mogli podziwiać widowisko historyczne „ Koronacja Bolesława Chrobrego ”, przygotowane przez ekipę rycerską z Gniezna oraz koncert orkiestry dętej OSP Dominikowice.

tekst&foto: Tomasz Młyniec

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Summer
9 lat temu

podoba mi się zdjęcie nr 68 na którym obok Maryji zawsze dziewicy stoją cztery pomponiary.
W związku z tym pytom: czy my już som amerykany czy wciąż słowiany?

Obserwator
9 lat temu
Reply to  Summer

Myślę, że to czy stoją tam 'pomponiary’, czy normalne osoby nie ma nic do tego. Żyjemy w wolnej XXIw. Polsce! Nie robią nic złego, a wręcz na tej imprezie zrobiły baardzo dobrze, że przybyły, bo rozbawiły „szlachtę”. Po Twojej opinii widać, że jesteś zakompleksionym burakiem, osobą bez gustu i nie mającą pojęcia o organizacji tak owych imprez. Jeśli się nie znasz, to lepiej się nie wypowiadaj.

Popieracz obserwatora
9 lat temu

Oprócz tego poprawna POLSZCZYZNA się kłania!

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content