Kokaina i adrenalina do znieczulania zębów – wernisaż wystawy „Uroki starego gabinetu stomatologicznego ” w Baranowie Sand (fotoreportaż oraz video HD)

Jak wyglądała higiena jamy ustnej przed laty, jakie środki były stosowane w dawnej stomatologii – to część pytań, na które odpowiedź znaleźć można odwiedzając nową wystawę w podziemiach Zamku w Baranowie Sand. Wernisaż wystawy „Uroki starego gabinetu stomatologicznego”odbył się w sobotę 30 czerwca.

Prezentacji wystawy dokonał jej twórca, lek.stom. Piotr Kuźnik z Częstochowy, który wiele lat poświęcił na zgromadzenie imponującej kolekcji, będącej  świadectwem rozwoju stomatologii.

– Nazwa plomba wywodzi się z języka łacińskiego i oznacza ołów.  Już w starożytnym Rzymie najbardziej zamożni mogli pozwolić sobie na wypełnianie zębów ołowiem, reszta po prostu je wyrywała – opowiada doktor Kuźnik. – Z czasem do wypełniania zaczęto stosować folię cynkową a zęby najbogatszych pacjentów wypełniano złotą folią – dodaje.

Do znieczulania zębów w początkach XX wieku stosowano mieszankę kokainy i adrenaliny, nim jednak pacjent udawał się do stomatologa zażywał obecne ówcześnie na rynku proszki i płyny przeciwbólowe. Jak dziś, tak i dawniej dużą rolę przykładano do profilaktyki.

– W 1896 r zrobiona została pierwsza pasta do zębów w tubce firmy Colgate, dominującym wtedy zapachem nie była jak dziś mięta lub eukaliptus, lecz wiśnia – wyjaśnia dr Piotr Kuźnik. – Zaś pierwsze płyny do płukania jamy ustnej zawierały 80% alkoholu – dodaje.

Więcej ciekawostek z historii stomatologii w materiale video. Zapraszamy

WYSTAWA PREZENTOWANA BĘDZIE DO KOŃCA WRZEŚNIA BR.

foto&video: Agnieszka Nycz/Piotr Morawski

Please follow and like us:

1
Dodaj komentarz

1 Wątków komentarzy
0 Odpowiedzi w wątku
0 Obserwujący
 
Komentarz z największą ilością reakcji
Najciekawszy wątek komentarza
1 Autorów komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
fix

Jeżeli jeszcze w którymś gabinecie znieczulają koką to proszę o namiar. Zostanę stałym klientem 😀