Tarnobrzeg przejął akcje Kopalni Siarki Machów SA

Umowę o nieodpłatnym przejęciu wszystkich akcji Kopalni Siarki Machów SA przez Gminę Tarnobrzeg podpisali dzisiaj Minister Skarbu Państwa Mikołaj Budzanowski i Prezydent Norbert Mastalerz. – To bardzo ważny dzień w dziejach naszego miasta – komentuje włodarz Tarnobrzega.

W siedzibie Ministerstwa Skarbu Państwa Mikołaj Budzanowski i Norbert Mastalerz sfinalizowali dzisiaj wielomiesięczne negocjacje w sprawie przekazania Gminie Tarnobrzeg wszystkich akcji spółki akcyjnej Kopalnia Siarki Machów.

– Na mocy podpisanej umowy staliśmy się właścicielem trzech milionów akcji o wartości trzydziestu milionów złotych. To bardzo ważny dzień w historii naszego miasta, bo de facto staliśmy się gospodarzem Jeziora Tarnobrzeskiego i przyległych do niego terenów. Umożliwi nam to rozpoczęcie właściwego, przemyślanego procesu zagospodarowania akwenu – mówi Prezydent Norbert Mastalerz.

Zmiana właściciela akcji nie zmienia misji przedsiębiorstwa, które nadal będzie się zajmować rekultywacją terenów posiarkowych w województwie podkarpackim i świętokrzyskim.

Jak zapewnia Wojciech Malicki z Kancelarii Prezydenta: Miasto niczym nie ryzykuje przejmując akcje „Machowa”, ponieważ właściciel akcji spółki akcyjnej nie odpowiada za jej zobowiązania, a bezpośrednio z obowiązujących ustaw wynika, że obowiązek finansowania rekultywacji terenów górniczych spoczywa na Skarbie Państwa.

– Zgodnie z pisemnymi uzgodnieniami nadzór nad pracami rekultywacyjnymi nadal będzie sprawował Minister Gospodarki a finansował je Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nie ryzykujemy niczym, a zyskujemy bardzo wiele – dodaje prezydent.

Przypomnijmy,  podczas kwietniowej sesji rady miasta radni wyrazili zgodę na nieodpłatne nabycie od Ministra Skarbu Państwa na rzecz Gminy Tarnobrzeg wszystkich posiadanych akcji jednoosobowej spółki Skarbu Państwa – Kopalni Siarki MACHÓW S.A. Za przyjęciem uchwały głosowało czternastu radnych, czterech było przeciw, dwóch wstrzymało się od głosu. Jednym z przeciwników przejęcia udziałów był radny Tadeusz Gospodarczyk:

– Korzyści z przejęcia majątku będą odczuwalne i o nich dużo się publicznie mówi.Za to niewiele mówi się o zagrożeniach, które są ogromne i dotknąć mogą nie tylko obecnych mieszkańców i sąsiednich gmin, ale także i przyszłych, i to na wiele, wiele lat – ostrzegał radny. – video z debaty możesz zobaczyć tutaj

info:UM Tarnobrzeg, własne

foto: Dariusz Bajor

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tarnobrzeżanin
11 lat temu

Ciekawy jestem jak będzie wyglądał ten przemyślany proces zagospodarowania akwenu. Może miasto na początek przeniesie nad jezioro hotel Nadwiślański? 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content