Wygodna poczekalnia, multimedialne ekrany i infokioski – od poniedziałku, 30 lipca, czynny będzie nowoczesny dworzec autobusowy w Nowej Dębie. Całkowity koszt budowy to ok. 600 tys. zł, z czego samorząd pokrywa jedynie niewiele ponad jedną czwartą. Pozostała kwota 428 tys. pochodzi z dotacji Unii Europejskiej, którą samorząd pozyskał z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego, Działanie 7.1 Rewitalizacja miast.
Prace przy budowie nowego dworca rozpoczęły się jeszcze w ubiegłym roku, a zakończyły w końcu czerwca bieżącego roku. Wykonawcą robót jest firma LISBUD z Mielca.
Inwestycję zakończono w przewidzianym umową terminie i na początku lipca sporządzono protokół odbioru oraz zgłoszono obiekt do wszystkich służb, których pozytywna opinia warunkuje dopuszczenie nowego dworca do użytkowania. Końcem ubiegłego tygodnia uzyskano zgody służb budowlanych i sanepidu zezwalające na użytkowanie obiektu.
Po dokonaniu odbioru możliwe było zamontowanie urządzeń multimedialnych przez firmę TDC Polska s.c. dostawcę urządzeń oraz oprogramowania typu Digital Signage. Budynek wyposażono w dwa ekrany cyfrowe, na których prezentowane będą rozkłady jazdy, a także informacje dla mieszkańców i podróżnych. Ponadto zamontowano dwa tzw. infokioski multimedialne, dzięki którym podróżni w trakcie oczekiwania będą mogli przeglądnąć np. nowodębską stronę internetową i wyszukać potrzebne informacje o mieście i gminie, oferty pracy ze strony Powiatowego Urzędu Pracy lub przeglądnąć niektóre strony internetowe.
– Takie wyposażenie umożliwia w sposób ciągły, przekazywanie dowolnych informacji – nie tylko związanych z ruchem autobusów ale również np. komunikaty o zagrożeniach, pogodzie, informacje o imprezach, repertuarze kinowym itp. – mówi Zygmunt Żołądź z-ca burmistrza – Co ważne można to robić w atrakcyjnej formie wykorzystując dźwięk i grafikę -dodaje.
Obecnie trwają prace konfiguracyjne sprzętu multimedialnego, które mogą jeszcze potrwać ok. dwóch tygodni. Prowadzone są również konsultacje z przewoźnikami w celu dostosowania ich stron internetowych, w taki sposób aby było możliwe wyświetlanie rozkładów na ekranach multimedialnych. W ten sposób aktualizacja rozkładów odbywać się będzie automatycznie a każda zamiana wprowadzona przez przewoźnika będzie natychmiast widoczna dla podróżnych.
Zarówno przy budowie jak i w wyposażeniu zastosowano nowoczesne rozwiązania energooszczędne pozwalające zmniejszyć zużycie prądu czy wody. Toalety zostały wyposażone w elektroniczne baterie umywalkowe, a oświetlenie sterowane jest czujnikami ruchu. W celu zapewnienia bezpieczeństwa, obiekt jest monitorowany przy pomocy dwóch kamer o wysokiej rozdzielczości i dużym kącie widzenia.
foto&info: UM Nowa Dęba
jak się chce to można – super!
Nie ma czym się chwalić, w Tarnobrzegu również mamy piękny dworzec PKS-u – relikt PRL-u 🙂