Książka „Tarnobrzeg. Szkice z dziejów miasta i jego obywateli” już dostępna w internecie

Książka „Tarnobrzeg. Szkice z dziejów miasta i jego obywateli” autorstwa Adama F. Barana jest już dostępna w internecie. – To wybór opracowań, publikacji naukowych i mojej publicystyki z lat 1989-2000 poświęconej tematycznie wybranym aspektom historii miasta, od czasów lokacji w 1593 do końca XX wieku – wyjaśnia autor.

Książka dostępna jest w formie elektronicznej (darmowy e-book pdf ~3,3 MB) oraz na stronie autora: http://barana.republika.pl/

Można ja także czytać on-line oraz pobrać ze strony Google Książki:
http://books.google.pl/books?printsec=frontcover&id=BPH-PU6-3-wC#v=onepage&q&f=false

KSIĄŻKA ODPOWIEDZIĄ NA PYTANIA

O przyczynę powstania tej książki zapytaliśmy autora. – Idea powstania książki o niektórych aspektach dziejów Tarnobrzega powstała w oparciu o refleksje, że niektóre moje teksty i opracowania są nadal w dużej części aktualne – wyjaśnia dla NW24 Adam F. Baran.

– Zreflektowałem się też, ze od czasu ich publikacji ukształtowało się już nowe pokolenie Tarnobrzeżan, które może być ciekawe historii miejsca swojego zamieszkania (wiem to, bo także moje dzieci zaczęły mnie pytać o niektóre sprawy) – dodaje.

INTERNET – ZNAK CZASU

Umieszczenie książki w sieci autor postrzega m.in. jako „konsekwencję obecnych czasów”. – Ponieważ zawsze trzeba być „na czasie” uznałem, ze do potencjalnego Czytelnika należy dotrzeć w sposób aktualny – zgodny z wymogami XXI wieku. Powstał zatem darmowy e-book, którego można ściągnąć z mojej strony internetowej na telefon, tablet czy komputer i poczytać w wolnej chwili. Sieć internetowa łamie barierę granic geograficznych i językowych stąd także decyzja o udostępnieniu treści książki w programie partnerskim „Google Books”- wyjaśnia dla NW24 autor.

– Elektroniczna wersja książki ma szanse dotrzeć o wiele szybciej do Czytelnika i jest darmowa. To główny atut – tak myślę. Wersje drukowaną będzie można znaleźć w bibliotekach (także tych lokalnych), chyba że będzie duże zapotrzebowanie na „tradycyjne” wydanie. Chciałbym też podkreślić, że podjąłem decyzje o udostępnieniu książki na licencji Creative Commons, dzięki czemu jej treść można za darmo także: kopiować, rozpowszechniać, przedstawiać i wykonywać. Pomijając nieznaczne ograniczenia zastrzeżone na rzecz autora takie podejście daje dodatkowe
możliwości na przykład w dydaktyce. Nie mam wątpliwości, że nauczyciel czy uczeń mając do wyboru wersje freeware i wersje płatną, wybierze w tym wypadku tę pierwszą, bo jej jakość nie odbiega w ogóle od drukowanej wersji – dodaje.

DEKUTOWSKI, MARCZAK I HARCERZE

Książka ” Tarnobrzeg. Szkice z dziejów miasta i jego obywateli” jest kolejną publikacją w sporym już dorobku pisarskim autora. – W przeszłości opracowałem i wydałem już kilka książek poświęconych tematycznie Tarnobrzegowi i osobom z nim związanym. Wydaje mi się, ze najbardziej popularna była biografia mjr. cc Hieronima Dekutowskiego „Zapory”, ale książka o dziejach tarnobrzeskiego harcerstwa, biografia dr. Michala Marczaka czy opracowanie dotyczące skautingu na Ziemi Sandomierskiej w latach 1912-1920 też miały swoich odbiorców – wyjaśnia dla NW24 pisarz.

– W kolejnych latach sięgnąłem po tematy ogólnopolskie, m.in. interesowały mnie losy Adama Bienia, jednego z przywódców Polskiego Państwa Podziemnego czy geneza i historia powstania Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. To ostatnie zagadnienie rozwinąłem i pod kierunkiem sp. prof. Tomasza Strzembosza, powstała moja praca doktorska z historii na KUL na temat walki o kształt harcerstwa w Polsce w latach 1980-1990, z punktu widzenia środowisk i organizacji niezależnych i „niepokornych” wobec ówczesnego systemu – dodaje.

CO DALEJ?

Okazuje się, że autor ma już plany na następne wydawnictwo. – Aktualnie moje zainteresowania nie zmieniły się zasadniczo (oscylują nadal wokół historii wychowania, historii najnowszej i politologii). Kolejna praca będzie poświęcona antykomunistycznym organizacjom młodzieżowym w latach 1944-1953 – opowiada NW24 Adam F. Baran.

PISARZ-NAUCZYCIEL

Pisarstwo to nie jedyna pasja AF Barana. – Zainteresowania i prace naukowa staram się łączyć z aktywnością zawodową w Szkole Podstawowej Nr 3 im. A. Freyera w Tarnobrzegu, gdzie od kilkunastu lat uczę techniki i informatyki. Mam nadzieje, ze w obu wypadkach z dobrym skutkiem – tłumaczy.

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tarnobrzeżanin
10 lat temu

Ciekawa publikacja a najlepsze jest to, że po jednym kliknięciu książkę mam przed sobą. Nie potrzebuję zapachu farby drukarskiej aby się czegoś dowiedzieć.

spoko
10 lat temu

gratuluję Autorowi podejścia do sprawy – chce, żeby książkę po prostu ludzie czytali – brawo!!

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content