III miejsce tarnobrzeskich Strzelców w marszu szlakiem I Kompanii Kadrowej Piłsudskiego

Tarnobrzescy Strzelcy zajęli trzecie miejsce w corocznej edycji marszu Kadrówka 2012″ Kraków – Kielce. Oddziały wyruszając z Krakowa miały do pokonania 160 km.

6 sierpnia 1914 roku na rozkaz Józefa Piłsudskiego wyruszyła z krakowskich Oleandrów I Kompania Kadrowa.
O godz. 9.45. żołnierze „Kadrówki” obalili słupy graniczne państw zaborczych w Michałowicach i po wyzwoleniu z rąk rosyjskich Słomnik, Miechowa, Jędrzejowa i Chęcin, dotarli 12 sierpnia do Kielc. I Kadrowa była pierwszym od zakończenia powstania styczniowego regularnym oddziałem armii polskiej. Dała ona początek Legionom Polskim, które swym wysiłkiem zbrojnym w latach I wojny światowej przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 roku.

Idea marszu szlakiem strzelców Józefa Piłsudskiego zrodziła się z inicjatywy byłych legionistów w 1924 r. W okresie międzywojennym marsz był największym tego typu przedsięwzięciem w Polsce i miał charakter zawodów sportowo-obronnych. Ostatni marsz w II Rzeczpospolitej odbył się w sierpniu 1939 r. i jego rozpoczęcie z udziałem marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza było wielką manifestacją patriotyczną przed wybuchem wojny. Do 1989 roku kolejne marsze miały formę demonstracji patriotycznej, a jego uczestnicy wielokrotnie poddawani byli szykanom ze strony SB. Marsz w III Rzeczpospolitej powrócił do idei przedwojennej.

Marsz w 2012 r. odbył się w 145. rocznicę urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego i w 75. rocznicę usypania Kopca Marszałka na krakowskim Sowińcu. Z Krakowa do Kielc maszerowali członkowie organizacji strzeleckich, harcerze, żołnierze Wojska Polskiego, funkcjonariusze Straży Granicznej, osoby cywilne a także młodzież z Wileńszczyzny i Ukrainy. Na jego trasie uczestnicy tradycyjnie wzięli udział w zawodach marszowych, strzeleckich, konkursach historycznych, grach terenowych.

Wspomnienia Strzelców z marszu znajdziesz tutaj

foto: Tarnobrzescy Strzelcy

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Fix
9 lat temu

160km przez ciekawą okolicę można iść, asfaltem chyba nie maszerowali cały czas.

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content