III miejsce tarnobrzeskich Strzelców w marszu szlakiem I Kompanii Kadrowej Piłsudskiego

Tarnobrzescy Strzelcy zajęli trzecie miejsce w corocznej edycji marszu Kadrówka 2012″ Kraków – Kielce. Oddziały wyruszając z Krakowa miały do pokonania 160 km.

6 sierpnia 1914 roku na rozkaz Józefa Piłsudskiego wyruszyła z krakowskich Oleandrów I Kompania Kadrowa.
O godz. 9.45. żołnierze „Kadrówki” obalili słupy graniczne państw zaborczych w Michałowicach i po wyzwoleniu z rąk rosyjskich Słomnik, Miechowa, Jędrzejowa i Chęcin, dotarli 12 sierpnia do Kielc. I Kadrowa była pierwszym od zakończenia powstania styczniowego regularnym oddziałem armii polskiej. Dała ona początek Legionom Polskim, które swym wysiłkiem zbrojnym w latach I wojny światowej przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 roku.

Idea marszu szlakiem strzelców Józefa Piłsudskiego zrodziła się z inicjatywy byłych legionistów w 1924 r. W okresie międzywojennym marsz był największym tego typu przedsięwzięciem w Polsce i miał charakter zawodów sportowo-obronnych. Ostatni marsz w II Rzeczpospolitej odbył się w sierpniu 1939 r. i jego rozpoczęcie z udziałem marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza było wielką manifestacją patriotyczną przed wybuchem wojny. Do 1989 roku kolejne marsze miały formę demonstracji patriotycznej, a jego uczestnicy wielokrotnie poddawani byli szykanom ze strony SB. Marsz w III Rzeczpospolitej powrócił do idei przedwojennej.

Marsz w 2012 r. odbył się w 145. rocznicę urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego i w 75. rocznicę usypania Kopca Marszałka na krakowskim Sowińcu. Z Krakowa do Kielc maszerowali członkowie organizacji strzeleckich, harcerze, żołnierze Wojska Polskiego, funkcjonariusze Straży Granicznej, osoby cywilne a także młodzież z Wileńszczyzny i Ukrainy. Na jego trasie uczestnicy tradycyjnie wzięli udział w zawodach marszowych, strzeleckich, konkursach historycznych, grach terenowych.

Wspomnienia Strzelców z marszu znajdziesz tutaj

foto: Tarnobrzescy Strzelcy

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Fix
11 lat temu

160km przez ciekawą okolicę można iść, asfaltem chyba nie maszerowali cały czas.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content