W Baranowie rolnicy dziękowali za plony (fotoreportaż)

Ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych odbyło się w Baranowie Sandomierskim. Gościem uroczystości był poseł Mirosław Pluta, który dziękował za plony również z rolnikami w Grębowie.

W czasie dożynek, tradycyjnie już prezentowano kolorowe wieńce z wszystkich sołectw oraz przysiółków gminnych. Pęczki pszenicy, żyta, jęczmienia, owsa, a także pszenżyta tworzyły oryginalne kompozycje. Tak jak co roku przeważały konstrukcje kościołów parafialnych, kapliczek oraz kielichów wypełnionych tegorocznymi owocami i warzywami. W czasie prezentacji poszczególnych wieńców, członkowie grup dożynkowych występowali na scenie, prezentując przyśpiewki ludowe.

– Chciałbym podziękować wszystkim osobom, które przyczyniły się do zorganizowania tegorocznego Święta Plonów. Jest mi niezmiernie miło, że co roku kultywowana jest piękna i jakże wyjątkowa tradycja podziękowania za trud pracy rolników – podkreślał Poseł Pluta. – Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla każdego rolnika. To jednocześnie radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. Dożynki są ważnym świętem dla nas wszystkich. Przypominają nam, że dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie trafia na stoły w naszych domach polski chleb. To ten sam chleb, przy którym nasi pradziadowie kreślili znak krzyża. Wyrażam szczerą nadzieję, że nigdy nie zabraknie go na stole w każdej polskiej rodzinie – dodał parlamentarzysta. Poseł życzył też wszystkim zgromadzonym na Dożynkach przede wszystkim pogody ducha, radości oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym, jak i zawodowym.

foto: Tomasz Młyniec

 

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Leon
8 lat temu

Panie redaktorze co tak mało tych zdjęć???

Lidka
8 lat temu

czy to nie jest czasem proboszcz z Wilkowyj?

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x