01.09 (sobota) Pożegnanie wakacji w Sandomierzu

Urząd miejski w Sandomierzu oraz Sandomierskie Centrum Kultury zapraszają na imprezę „Pożegnanie wakacji w Sandomierzu!”, która odbędzie się 1 września br., od godz. 15.00, na Rynku Starego Miasta.

W programie:

Capoeira- pokaz „tanecznej sztuki walki” w wykonaniu Companhia Pernas Pro Ar/ Stalowa Wola
Sandomierskie Studio Piosenki / Sandomierz
Hip Hop Grupy SKILZ / Sandomierz
„Dzieci w teatrze”- przedstawienie dla najmłodszych w wykonaniu Grupy Teatralnej Metafora / Sandomierz.

Od godz. 17.00 odbędą się koncerty: Sando All Stars, Tabu, Akurat.

Formację Sando All Stars tworzą utalentowani muzycznie uczniowie sandomierskich szkół średnich. Do wspólnych występów zachęcił ich Grzegorz Świtalski z Sandomierskiego Centrum Kultury. Pierwszy występ podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy został bardzo dobrze przyjęty przez publiczność. Po raz drugi Sando All Stars wystąpili na uroczystości wręczenia wyróżnień Bene Meritus aktorom występującym w serialu „Ojciec Mateusz”.

Tabu istnieje od października 2003r. Od tego czasu zespół zdążył już zagrać kilkadziesiąt koncertów, a nawet zdobyć laury w muzycznych przeglądach i festiwalach. Zespół utworzyli: Rafał Karwot (voc.), Karol Karwot (git.bas.), Marcin Suchy (git.), Jakub Kuznicius (perkusja). Na początku nazywali się „TABU reggae mission”. Wkrótce do zespołu dołączył Marcin Wacławczyk (keyboard). W takim składzie po kilku tygodniach istnienia, „Tabu” zagrało swój pierwszy koncert w Domu Pomocy Społecznej w Gorzycach. Początek 2004 roku to koncertowanie i zdobywanie doświadczenia na scenie. Grali wtedy dużo cover’ów, ale i zaczęły powstawać wczesne wersje własnych utworów. Od czerwca 2004r. rozpoczyna się nowy etap zespołu. Do „Tabu” dołączyła sekcja dęta: Kacper Skoneczny (trąbka) oraz Patryk (puzon) – dwaj młodzi muzycy z Jastrzębia. Podczas nieobecności gitarzysty zespół zaprosił do współpracy Kamila Machulca (git.) oraz Łukasza Kulikowskiego (git.bas.) z zaprzyjaźnionego zespołu „Flake”. Grając w takim „Tabu” wygrało festiwal muzyki reggae i hip-hop „Muzyczna Wyspa” w Knurowie. W nagrodę otrzymali 40 godzin w studio nagrań. Od tego czasu Kamil i Łukasz stali się członkami zespołu. Końcówka 2004 roku i początek 2005 to koncertowanie i tworzenie nowego materiału. W kwietniu 2005 „Tabu” wzięło udział w przeglądzie „Rock–Time” w Opolu. Przegląd zaowocował II nagrodą jury oraz nagrodą publiczności. Latem 2005 „Tabu” zakwalifikowało się do konkursowej części na największym w Polsce festiwalu muzyki reggae w Ostródzie. Właśnie tam zespół odniósł swój chyba największy sukces, zdobywając I nagrodę. W październiku 2005 „Tabu” wygrali jeden z koncertów z cyklu „Młode Wilki – Rebelia”, który odbył się w warszawskim klubie Stodoła. Tym samym zakwalifikowali się do finału tej edycji, na którym w grudniu 2005 r. zdobyli 3 nagrodę. W 2005 roku zespół zagrał ponad 60 koncertów na Śląsku, Słowacji, w Czechach oraz w dalszych rejonach Polski. Uczestniczył w największych festiwalach muzyki reggae w Polsce m.in.: Ostróda Reggae Festiwal 2005, Gorzyce Reggae Festiwal 2005, Winter Reggae 2005, Reggae na Lodzie w Tychach, Afryka w Toruniu oraz zagrał na festiwalu Reggae pod Strzechą w warszawskim klubie Stodoła. W tym roku Tabu dostało zaproszenia na festiwal Nie Zabiaj w Oleśnie, Reggae na Piaskach w Ostrowie Wielkopolskim, Gorzyce Reggae Festiwal 2006, Rock Reggae w Brzeszczach oraz na największą imprezę reggae w Polsce – Ostróda Reggae Festiwal 2006. W lipcu 2006 ukazała się debiutancka płyta zespołu „jednosłowo” wydana przez Positive Music Promotion.

Aktualny skład zespołu to: Rafał Karwot (voc.), Marcin Suchy (git.), Kamil Machulec (git.), Łukasz Kulikowski (git.bas.), Jakub Kuznicius (perkusja), Dawid Krótki (keyboard), Kacper Skoneczny (trąbka), Marcin Nyrek (puzon), Radek Drobczyk (saksofon), Piotr Szczypiorski (akustyk), Adam Ledwoń (menadżer)

video: LouRockedTV

Niektórzy porównują AKURAT do The Madness, inni do Manu Chao. Z rodzimych gwiazd najbliżej mu do Kultu, Daabu, czy Dżemu. Pewne jest jednak to, że AKURAT wypracował swój własny, rozpoznawalny styl, a jego twórczość najłatwiej opisać używając słów: rock + reggae + ska + energia + niebanalne teksty.

AKURAT od kilku lat niestrudzenie koncertuje w całej Polsce, kilkanaście razy odwiedzał też zagranicę. Jest prawdziwą gwiazdą rynku niezależnego i bywalcem wielkich festiwali muzycznych (nie tylko w kraju).

AKURAT powstał w Bielsku-Białej. Po wielu personalnych zmianach, w tym także wokalisty, wykrystalizowała się grupa profesjonalnych i doświadczonych muzyków.

Obecnie zespół tworzą: Piotr Wróbel i Wojciech „Yellow” Żółty (wokale, gitary), Przemysław „Pastuch” Zwias (saksofon, flet), Ireneusz Wojnar (bas) i Bartek „Barthezz” Pawlus (perkusja).

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content