Rolnicy z powiatu sandomierskiego dziękowali za plony (fotoreportaż oraz video)

W tym roku obok tradycyjnych dożynek, w Łoniowie odbyło się również święto plonów powiatu sandomierskiego. Niedzielne uroczystości połączono również z oficjalnym otwarciem i poświęceniem nowego Urzędu Gminy.

Dziękczynienie za plony rozpoczęło się uroczystą mszą świętą w łoniowskim kościele pod wezwaniem św. Mikołaja, w trakcie której odbyło się poświęcenie wieńców dożynkowych przywiezionych przez gospodynie i gospodarzy gmin powiatu. Po jej zakończeniu korowód ze swoistymi dziełami sztuki ludowej podążył na plac przy nowym budynku gminy, gdzie wszyscy uczestnicy zostali powitani przez gospodarzy dożynek – starostę sandomierskiego Stanisława Masternaka i wójta Łoniowa Szymona Kołacza. A było kogo witać, bo wśród zaproszonych gości byli marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas , ks. Biskup ordynariusz sandomierski Krzysztof Nitkiewicz i wielu innych znamienitych, choćby wójtowie z zaprzyjaźnionych gmin z Białorusi i Ukrainy. Po ceremonii powitania odbyło się poświęcenie nowego budynku gminy przez ks.biskupa. W tym czasie na placu przy głównej scenie, jury oceniało wieńce dożynkowe wybierając najładniejszy i najokazalszy. Wybór nie był łatwy, główną nagrodę i puchar zdobyła gmina Klimontów.

W części artystycznej przygotowanej przez Gminny Ośrodek Kultury w Łoniowie, licznie zgromadzeni widzowie mogli zobaczyć występy dzieci i młodzieży, występy zespołów ludowych i oraz koncerty zespołów muzycznych. Gwiazdą wieczoru był zespół „ No to co”.

tekst&video: Piotr Chmiel

foto: Wiktor Bednarczuk

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x