W Baranowie będą rozmawiać o zagrożeniu powodziowym

Konferencja na temat „Działania strukturalne i wspomagające ochronę przeciwpowodziową”, w której będą uczestniczyć przedstawiciele czterech województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i lubelskiego w tym parlamentarzyści, wojewodowie i samorządowcy odbędzie się w środę 19 września na Zamku w Baranowie Sand. Konferencja połączona będzie z prezentacją sprzętu i systemów przeciwpowodziowych.

-Powódź jaka nawiedziła nasz region w 2010 roku wskazuje, potrzebę podjęcia działań mających w miarę możliwości zapobiegać podobnym tragediom w przyszłości. Niestety zagrożenie wielką wodą występują w naszym kraju średnio co kilkanaście lat. Musimy czynić co w naszej mocy by nauczyć się być na nie gotowi i ograniczać jego skutki. Celem konferencji jest utrzymanie i rozwój współpracy polegającej na wymianie doświadczeń z zakresu ochrony przeciwpowodziowej – mówi starosta Krzysztof Pitra.

– Podczas konferencji zostaną omówione między innymi kwestie oceny zagrożeń powodziowych, procedury kwalifikowania, realizacji, monitoringu i kontroli projektów prowadzonych w ramach Programu ochrony przed powodzią w dorzeczu głównej Wisły, oraz zastosowanie narzędzi systemów informacji przestrzennej (GIS) w celu wsparcia procesów decyzyjnych i koordynacyjnych.- dodaje.

Ponadto konferencja będzie połączona z pokazem sprzętu oraz systemów przeciwpowodziowych. W dniu jej trwania będzie można obejrzeć agregaty pompowe, łodzie ewakuacyjne oraz łodzie służące do zaopatrywania ludności która pozostała w swoich domostwach, namioty pneumatyczne oraz urządzenia do workowania piasku – czyli narzędzia których brakowało w 2010 roku.

*******

Podczas wystawy zostanie zademonstrowany sprzęt zakupiony przez Powiat Tarnobrzeski w ramach tworzenia Powiatowego Pogotowia Powodziowego (PPP) W wyniku decyzji zarządu powiatu tarnobrzeskiego powołano na bazie Zakładu Gospodarki Komunalnej w Gorzycach magazyn przeciwpowodziowy. W pozostałych gminach utworzono Powiatowe Pogotowie Przeciwpowodziowe, które opiera się na bazie lokalowej i doświadczeniu Ochotniczych Straży Pożarnych z Gorzyc, Grębowa, Siedleszczan (gmina Baranów Sandomierski) oraz Chmielowa (gmina Nowa Dęba). Magazyny i pogotowia są systematycznie doposażane. Do tej pory zakupiono już mechaniczną pakowarkę piasku z podajnikiem taśmowym (67 637zł), którą przekazano do gminy Gorzyce. Do Grębowa trafiła pięcioosobowa łódź aluminiowa z silnikiem śrubowym (51 660zł). Siedleszczany użytkują natomiast wysokowydajny agregat pompowy w wydajności 450m3/h o wartości 91 635 zł.

– Zakupiony sprzęt jest własnością powiatu, ale użyczamy go konkretnym jednostkom w zależności od potrzeb. Chodzi o to, aby ten sprzęt był w terenie czyli tam, gdzie jest najbardziej potrzebny w sytuacjach kryzysowych – wyjaśnia starosta Krzysztof Pitra.

Powiat zakupił także 3 namioty pneumatyczne o powierzchni od 16m2 do 38m2, wraz z niezbędnymi sprężarkami, a także 20 tysięcy worków z piaskiem i 650 pochodni.

Głównymi organizatorami konferencji są Wojewoda Podkarpacki Magłorzata Chomycz, Starosta Powiatu Tarnobrzeskiego Krzysztof Pitra, Burmistrz Miasta i Gminy Baranów Sandomierski Jacek Hynowski i dyrekcja Zamku w Baranowie Sandomierskim.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content