Fabryka Pilkington Automotive w Chmielowie rozpoczęła produkcję (fotoreportaż oraz video HD)

Uroczyste otwarcie fabryki Pilkington Automotive w Chmielowie odbyło się w piątek 14 września. Warte 450 mln zł. przedsięwzięcie zostało uznane za największą inwestycję zagraniczną w Polsce w 2011 r.

Wraz z otwarciem w fabryce ruszyła produkcja szyb samochodowych przednich dla marek General Motors, Ford, Volkswagen, Fiat, a także szyb do samochodów ciężarowych. Fabryka w Chmielowie to drugi, obok Sandomierza, zakład Pilkington Automotive Poland w Polsce. Została uruchomiona w rok od wmurowania kamienia węgielnego pod jej budowę.

Inwestycję podzielono na etapy. – Rozpoczynając produkcję w Chmielowie zakończyliśmy pierwszy etap, uruchamiający produkcję szyb przednich, inwestycji stanowiącej jeden z najważniejszych elementów planu strategicznego NSG Group” – mówi Ryszard Jania, Prezes Pilkington Automotive Poland.. – Drugi etap to lata 2013 i 2014 kiedy planujemy zainstalować urządzenia i uruchomić produkcję szyb bocznych. Spodziewamy się, że fabryka w Chmielowie podwoi dotychczasową produkcję Pilkington Automotive w Polsce, wytwarzając rocznie 7 milionów sztuk szyb do samochodów osobowych i ciężarowych – dodaje.

Szyby do samochodów ciężarowych to nowa linia produktów, które będą wytwarzane w Polsce. W Chmielowie produkowane będą szyby do samochodów ciężarowych takich marek jak MAN, DAF, Mercedes i Volvo. Docelowo fabryka w Chmielowie produkować będzie 2 miliony sztuk szyb przednich i ok. 5 milionów sztuk szyb hartowanych bocznych i tylnych do samochodów osobowych i ciężarowych. 70 % tej produkcji przeznaczonej będzie na rynki zagranicznie.

W nowym zakładzie o powierzchni 30 tys. m² działają dwie innowacyjne linie do produkcji szyb laminowanych, do końca 2014 r. uruchomione zostaną kolejne linie – do hartowania szkła oraz do enkapsulacji szyb samochodowych. Równocześnie z uruchomieniem fabryki do użytku oddana zostaje hala magazynowa o powierzchni 35 tys. m². Obok magazynu znajdują się w niej stanowiska do montażu elementów dodatkowych.

Obecnie w nowym zakładzie Pilkington Automotive Poland zatrudniono 150 osób. Dalsze zatrudnianie odbywać się będzie etapami, wraz z uruchamianiem poszczególnych mocy produkcyjnych. Na koniec tego roku planowane jest zatrudnienie na poziomie 250 osób a docelowo, w roku 2014 pracę w fabryce w sumie może znaleźć około 500 osób w tym około 150 pracowników firm świadczących usługi kooperacyjne.

*************************

Pilkington zajmuje się produkcją szkła od roku 1826. W roku 2006 firma Pilkington została przejęta przez japoński koncern NSG Group. Marka Pilkington została zachowana jako nazwa produktów Grupy przeznaczonych dla przemysłu budowlanego i motoryzacyjnego. Powiększone NSG Group jest obecnie jednym z największych światowych producentów szkła i produktów szklanych działając w dwóch podstawowych sektorach: motoryzacyjnym (rynek części oryginalnych i zamiennych) oraz w obszarze szkła technicznego i architektonicznego, które obejmują szkło i produkty szklane do budynków nowych i poddawanych renowacji, szeroką gamę produktów o wartości dodanej, a także zaawansowane produkty dla technologii informatycznych i komunikacyjnych, zastosowań technicznych i energetyki słonecznej. Produkcja odbywa się w 29 krajach na czterech kontynentach. Produkty Grupy sprzedawane są w ok. 130 krajach.
W roku podatkowym zakończonym 31 marca 2012 r. sprzedaż Grupy wyniosła ok. 6 miliardów euro. Z łącznej sprzedaży Grupy 42% zrealizowano w Europie, 28% w Japonii, 13% w Ameryce Północnej, a 17% w pozostałych częściach świata.

foto&video: Piotr Morawski

 

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
przybysz z Marsa
11 lat temu

co ten Mastalerz wymyślił z tą koszulką?

on
11 lat temu

masti ma wuja do gadania. Gdyby nie powódź to tego zakładu by nie było a jego na stanowisku.

Olo
11 lat temu

500 nowych miejsc pracy i to się ceni. Szary pracownik na kokosy przy wypłacie raczej niech nie liczy.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content