Starosta tarnobrzeski przeciwny sprzedaży Zamku w Baranowie Sandomierskim

– Jestem przeciwny sprzedaży baranowskiego zamku. Zmiana właściciela może przynieść negatywne konsekwencje – mówi starosta tarnobrzeski Krzysztof Pitra.

– Wielkim zaskoczeniem dla nas reprezentujących Powiat Tarnobrzeski, była decyzja Agencji Rozwoju Przemysłu w Warszawie o wystawieniu na sprzedaż Zespołu Zamkowo-Parkowego w Baranowie Sandomierskim. Zamek baranowski jest jedną z najpiękniejszych rezydencji manierystycznych w Polsce i w Europie. Został wzniesiony pod koniec XVI w., a jego historia wiąże się z wieloma zasłużonymi dla naszego kraju rodami: Baranowskich, Leszczyńskich, Opalińskich, Lubomirskich, Sanguszków, Małachowskich, Potockich, Krasickich, Dolańskich. Przypomnijmy, że Agencja Rozwoju Przemysłu, obecny właściciel Zespołu Zamkowo – Parkowego w Baranowie proponuje inwestorom dzierżawę lub sprzedaż zespołu.

– Jako starosta, jako były dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i jako mieszkaniec gminy Baranów Sandomierski, protestuję przeciwko planowanym zmianom. Podobno powodem sprzedaży jest brak rentowności naszego „Małego Wawelu”, ale czy ktoś myśli o sprzedaży zamku wawelskiego, zamku w Pieskowej Skale, pałacu w Łańcucie czy Nieborowie, a przecież z punktu widzenia ekonomii też są nierentowne.Zamek w Baranowie Sandomierskim to skarb naszej kultury, a powody ekonomiczne nie są naszym zdaniem argumentem by wyzbywać się skarbów ojczystych. Gdyby nas jako samorząd powiatowy stać było na utrzymanie tego zabytku, nie wahalibyśmy się ani chwili. Niestety przerasta to nasze możliwości. Chcielibyśmy znać stanowisko w tej sprawie Pana Ministra, Pana Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Pana Premiera i muzealników polskich – wyjaśnia starosta Pitra.

Szef Powiatu popiera także działania społecznego Komitetu Obrony Zamku, który podjął akcje zbierania podpisów wśród osób które sprzeciwiają się tej decyzji.

– Cieszę się, że powstała taka inicjatywa. Mam nadzieję, że wesprze to działania władz samorządowych w walce o zachowanie Zamku w obecnym kształcie – mówi starosta.

Podpisy można składać wchodząc na stronę http://ratujmymalywawel.pl/

Ponadto Starosta Krzysztof Pitra prowadzi rozmowy z opiniotwórczymi osobami z kręgu kultury, w tym z wykładowcami uniwersyteckimi. Zamierza także poruszyć te kwestie na najbliższej (piątkowej) sesji Rady Powiatu. – Na jutrzejszym posiedzeniu podejmiemy jako radni powiatu stosowną uchwałę wyrażającą nasze stanowisko w przedmiotowej sprawie – zapowiada starosta.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content