Baranów Sandomierski: Zamek zostaje w rękach ARP, jak długo?

Prowadzone przez Agencję Rozwoju Przemysłu postępowanie przetargowe w sprawie sprzedaży Zespołu Zamkowo-Parkowego w Baranowie Sandomierskim zostało zakończone.

Jak wyjaśnia w oficjalnym komunikacie ARP: „W wyniku przetargu nie wyłoniono nabywcy, bowiem przedstawione Agencji oferty nie były satysfakcjonujące. Tym samym Zamek w Baranowie zostaje w zasobie Agencji, a ARP S.A. kontynuuje działania zmierzające do wyłonienia profesjonalnego operatora, do którego zadań będzie należało zarządzanie obiektem”.

Burmistrz Baranowa Jacek Hynowski decyzję ARP ocenia jako czasową. – To tylko zwykłe przesunięcie w czasie – komentuje stanowisko ARP, Jacek Hynowski.- Zamiary agencji są znane. Z pewnością nie pozwolimy na to, aby nasze dobra kultury i dziedzictwo narodowe trafiły w niepowołane ręce. Nie będziemy stać spokojnie, kiedy rozpada się jeden z większych zakładów pracy w naszej gminie – dodaje.

*******

Przypomnijmy, na początku tego roku ARP podjęła decyzję o sprzedaży „Małego Wawelu”, za powód podając brak rentowności obiektu. – Było to dla nas ogromne zaskoczenie. Tym bardziej, że agencja zainwestowała tu ogromne pieniądze. Odnowiono zamek, dobudowano część hotelarsko-konferencyjną, a nawet utworzono tu jedyne na Podkarpaciu pole golfowe – zaznacza burmistrz Hynowski. – Nic nie wskazywało na to, że agencja będzie chciała pozbyć się takiego majątku. A jednak – dodaje.

Najdogodniejszym wyjściem z tej sytuacji byłoby przejęcie zamku przez samorząd, niestety ani Miasta i Gminy Baranów Sandomierski, ani Powiatu Tarnobrzeskiego nie stać na zakup dóbr, a przede wszystkim utrzymanie majątku. Wyjściem z tej sytuacji, byłoby przejęcie go przez Urząd Marszałkowski.
27 sierpnia br. Semik Województwa Podkarpackiego przyjął uchwałę w sprawie wystąpienia z wnioskiem o przejęcie Zespołu Zamkowo-Parkowego w Baranowie Sandomierskim,w której radni wyrazili intencję przejęcia przez województwo mienia Zespołu. Decyzja już została przekazana Ministerstwu Skarbu Państwa i jest swoistym sygnałem samorządu do
przejęcia nieruchomości. Jaki będzie dalszy ciąg sprawy? – Teraz wszystko leży po stronie ministerstwa, ale też polityków, bo to pewnie od ich decyzji będą zależały dalsze losy zamku. Dlatego nie odpuszczamy, cały czas wysyłamy pisma, kontaktujemy się z osobami,które mogą mieć wpływ na tę decyzję – mówi Jacek Hynowski.

Głos sprzeciwu w sprawie sprzedaży zamku, na ostatniej sesji zabrali radni Rady Miejskiej w Baranowie Sandomierskim. Podobne stanowisko przyjęli radni powiatu tarnobrzeskiego na czele ze starostą, Krzysztofem Pitrą. Mieszkańcy Baranowa Sandomierskiego założyli Komitet Obrony Zamku. Komitet posiada swoją stronę internetową http://www.ratujmymalywawel.pl/ i konto na facebooku. Poprzez internet mieszkańcy gminy zbierają podpisy i apelują za pośrednictwem sieci „o zdrowy rozsądek”, czyli wycofanie się ARP z kompromitującej decyzji jaką jest zdaniem komitetu sprzedaż zamku.

źródło: UM Baranów Sandomierski

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content