Sandomierz: Projekcja pierwszej filmowej wersji „Pana Tadeusza” już w najbliższy weekend

Kino Starówka działające przy Sandomierskim Centrum Kultury zaprasza na projekcje pierwszej filmowej wersji epopei narodowej Adama Mickiewicza: „Pan Tadeusz” w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego z 1928 roku. Patronat nad tym wydarzeniem obejmuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Bilety w cenie 5 złotych do nabycia nabycia w SANDOMIERSKIM CENTRUM KULTURY- Rynek 25/26 oraz w CENTRUM INFORMACJI TURYSTYCZNEJ – Rynek 20, lub przed seansem w kinie. Projekcja odbędzie się w sobotę 10 listopada oraz w niedzielę 11 listopada o godz.15. 

Film swoją premierę miał w 1928 roku, czyli w 10. rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę. Zapowiadany był w ówczesnej prasie jako „epopeja filmowa nieśmiertelnego dzieła Adama Mickiewicza”, superprodukcja realizowana na dziesięciolecie niepodległości Polski. W premierowym pokazie w Warszawie udział wzięli dyplomaci oraz dostojnicy państwowi m.in. prezydent Mościcki z małżonką i marszałek Piłsudski z rodziną. W tym niemym filmie wystąpiła plejada ówczesnych aktorów, ale także światowej sławy zapaśnik Władysław Pytlasiński oraz śpiewacy Ignacy Dygas i Stanisław Gruszczyński.

Do wybuchu II wojny światowej film był wielokrotnie wyświetlany, w czasie wojny zaginął. W latach 50 XX wieku odnalazł się liczący 1220 metrów – czterdziestokilkuminutowy fragment. W roku 2006 we Wrocławiu odnalazł się kolejny brakujący element kopii.

video: filmotekanarodowa

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content