Tarnobrzeg: Uczniowie „Trójki” poznawali zasady prawidłowego żywienia

Od września br uczniowie z klasy II b w ramach Klasowego Klubu Śniadaniowego realizowali program edukacyjny „Śniadanie Daje Moc”. Finałem prac nad programem był Dzień Zdrowego Śniadania i wspólne śniadanie, na które uczniowie klasy II b zaprosili przedszkolaki z Przedszkola nr 2.

Ogólnopolski program edukacyjny dotyczący roli śniadania w diecie dziecka prowadzony był w polskich szkołach po raz drugi. Działania skierowane są głównie do uczniów klas 1-3 szkół podstawowych, ich rodziców oraz nauczycieli.

„Tegoroczna edycja rozpoczęła się już we wrześniu 2012 roku. W tym roku nauczyciele mogli założyć w swoich klasach Kluby Śniadaniowe, w których podczas śniadań edukacyjnych nie tylko zjedli pożywny posiłek z uczniami, ale też zapoznali najmłodszych z 12 zasadami zdrowego odżywania – mówi Ewa Zacharewicz, przedstawiciel Partnerstwa dla Zdrowia. – Wierzymy, że program edukacyjny Śniadanie Daje Moc przyczyni się do zwiększenia świadomości nt. zdrowego odżywiania dzieci oraz zmiany nawyków żywieniowych, w tym większej dbałości o spożywanie śniadania – w domu i drugiego śniadania w szkole – dodaje.

W ramach Dnia Zdrowego Śniadania uczniowie „Trójki” po wspólnych zajęciach, w czasie których przedszkolaki i uczniowie rozwiązywali łamigłówki i zadania dotyczące zdrowego odżywiania, wszyscy przeszli na stołówkę, gdzie czekały przygotowane przez uczniów zdrowe kanapki, kolorowe przekąski i szaszłyki owocowe. Na zakończenie każdy przedszkolak otrzymał „Certyfikat udziału w zajęciach Znam zasady zdrowego odżywiania”.

****

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, szczególnie dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Jednak jak pokazują statystyki prawie ćwierć miliona uczniów w wieku wczesnoszkolnym nie odżywia się w sposób niezbędny dla ich prawidłowego rozwoju (np. wychodzą z domu bez śniadania, przychodzą do szkoły bez drugiego śniadania, nie jedzą codziennie obiadu). Dane są alarmujące:

– 130 tys. uczniów szkół podstawowych w Polsce cierpi z powodu niedożywienia
– w blisko 40% klas są dzieci, które nie jadają drugiego śniadania
– 24% dzieci w wieku 6 – 11 lat w ciągu tygodnia nie je codziennie śniadania [2]2

Z tego powodu Partnerstwo dla Zdrowia po raz kolejny przeprowadziło ogólnopolski program edukacyjny dotyczący roli śniadania w diecie dziecka.

info: SP3, materiały prasowe akcji
foto: SP3

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content